Valilikte KOAH standı kuruldu

Valilikte KOAH standı kuruldu
Bu içerik 692 kez okundu.

Kurulan stantda vatandaşlara yönelik karbonmonoksit ölçümleri ve solunum fonksiyon testleri yapıldı.

 

Zonguldak Halk sağlığı Müdürlüğü bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar Kanser Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde Valilik giriş katında 16 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle stant açıldı. Stantda vatandaşlara yönelik olarak karbonmonoksiz ölçümleri, solunum fonksiyon testleri yapıldı.

Yapılan testle sonuçları Uzun Mehmet Göğüs hastalıkları Hastanesi Uzman hekimi Dr. Ayşegül Erdem tarafından değerlendirilerek vatandaşlar bilgilendirildi. Standa ayrıca broşürler dağıtılarak farkındalık bilgilendirmeleri yapıldı, vatandaşlara Koah nedir ve hastalığa yakalanmaması yönünde konuşmalar yapıldı.

Zonguldak İl Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr.Fatih Akça yaptığı açıklamada, “Havamızı Koruyalım Koah'sız Yaşayalım” dedi.

Dünya Koah Günü nedeniyle bu standın kurulduğunu belirten İl Halk Sağlığı Müdürü Fatih Akça, şunları söyledi:

“T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği işbirliğiyle 16 Kasım 2016 tarihinde Dünya KOAH Günü etkinlikleri yapılarak toplumumuzda, sağlık çalışanlarında ve sağlık yöneticilerinde KOAH farkındalığı ile bilincin artırılması hedeflenmektedir. Kronik (müzmin) Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığının kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalıktır. Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Anne karnından itibaren gerek iç ortamlarda (ev, işyerleri), gerekse dış ortamlarda soluduğumuz zararlı duman, gaz ve küçük parçacıklar nedeniyle KOAH oluşabilmektedir. Hastalık spirometri diye adlandırılan basit bir "nefes ölçüm testi" ile kolayca teşhis edilebilmektedir. KOAHTı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmasıdır. Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, ortam havasının temiz tutulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli adımlardır. T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği olarak,  GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) çerçevesinde, tüm hekimleri, kamu yetkililerini, Ulusal örgütleri ve Ulusal ve yerel medyayı birlikte çalışmaya davet ediyoruz. Gelecek nesillerimiz için herkesin el birliği içerisinde temiz hava ortamını sağlaması ve koruması gerekmektedir. Solunan ortam havasını temiz tutarak KOAH' tan korunabiliriz”

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri son dakika haberi koah
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 23 KASIM
GÜNE BAŞLARKEN 23 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM