“Hayır duamızı alın”

“Hayır duamızı alın”
Bu içerik 699 kez okundu.

Türkiye Emekliler Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş, emekli dul ve yetimleri sevindirmelerini beklediklerini belirterek, “Bizim hayır dualarımızı alın beyler” dedi.

 

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş, 2000 sonrası intibakın bir an önce çıkarılmasını, yılan hikayesine dönen promosyonun verilmesini, yetkililerin seslerine kulak vermesini ve bir an önce bu emekli dul ve yetimleri sevindirmelerini beklediklerini belirtti. Memiş, “Bizim hayır dualarımızı alın beyler” dedi.

TÜED) Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş düzenlediği basın toplantısında 4447 ve 5510 sayılı kanunları ile yapılan değişikliklerde aylığa hak kazanan ancak aylık hesaplanmasında kayıplara neden olan güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranlarında eşitlik sağlanamadığını belirterek şöyle dedi:

“Sosyal Güvenlikte Hakları etkileyen değişiklikten 52 yıl gibi bir uygulaması olan Sosyal Güvenlik Hakları genel hatlarıyla değerlendirildiğinde mevzuatta yapılan değişikliklerin sistemin eşitlik ilkesini giderek bozmuş olduğu emekli aylıklarında önemli farklılıklara yol açtığı açıkça görülmektedir. Anayasamızı temel bir insan hakkı olarak kabul edilen, sosyal güvenlik haklarının korunması ve geliştirilmesi konusunda duyarlılık getirilmemiş, her hükümet döneminde yapılan değişikliklerde sistem bozmuştur. Özelliklede çalışanlar ve emekliler arasında eşitliği sağlamaktan giderek 4447 ve 5510 sayılı kanunları ile yapılan değişikliklerde aylığa hak kazanmış koşuları ağırlaştırılmış ve aylık hesaplanmasında kayıplara neden olan güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranlarında eşitlik sağlanamamıştır. Bu yönde yapılan değişiklikler norm ve standart birliğini dikkate almadığından çalışan ve emekliler arasında burukluğa neden olmuştur. 5510 sayılı sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu ile tek çatı hedefine de aykırılık ön gören değişikliklere yoğun itirazlar yapılmıştır. Gösterge siteminin geliştirilmesi yönündeki Türkiye Emekliler derneğinin talepleri dikkate alınmaması önemli ir eksiklik olarak dikkat çekmiştir. Emekli aylıkları yetersiz kaldığından SSK ve Bağ-Kur emeklilerine altı aylık Tüfe artışına göre emekli aylıklarına artışların yapılması, emeklileri koruyan bir sistem olmayacağı yönündeki uyarılarımız karşılık bulmuş, bazı dönemlerde seyyanen artışlar yapılmıştır. Devlet emeklilerine ayrıncı bir yaklaşım içinde olmaması gerekir. 2000 sonrası intibakımızın bir an önce çıkarılması ve yılan hikayesine dönen promosyonumuzun verilmesini yetkililerimizin sesimize kulak vermesini, bir an önce bu emekli dul ve yetimlerimizi sevindirmelerini bekliyoruz. Bizim hayır dualarımızı alın beyler”

(HABER/ERCAN DEMİR)

hüseyin memiş zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 21 EKİM 2017
ANA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017