Din görevlilerine afet semineri düzenlendi

Din görevlilerine afet semineri düzenlendi
Bu içerik 596 kez okundu.

Zonguldak İl Müftülüğü tarafından merkez, Kilimli ve Kozlu’da görev yapan din görevlilerine afet semineri düzenlendi.

 

 

 

Afet olması durumunda nasıl ve ne yapmaları gerektiği, topluma nasıl yönlendirmeleri gerektiği anlatıldı. Müftü Mürsel Öztürk, seminerin çok yararlı olduğunu belirterek din görevlilerini bilgilendirmeye devam edeceklerini kaydetti.

Zonguldak İl Müftülüğü tarafından merkez, Kilimli ve Kozlu’da görev yapan din görevlilerine yönelik afet semineri düzenlendi.

Müftülük konferans salonunda düzenlenen seminerde, ilk olarak AFAD Müdürlüğü’nden Sami Göktaş katılımcılara “Afet Nedir, hangi durumlar afet kabul edilir ve afet öncesi tedbirler” konulu konuşma yaptı, din görevlilerini bilgilendirdi.

Ardından BEÜ İlahiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Salih Aybey, “Afetlerde pisiko-sosyal desteğin tanımı ve pisiko-sosyal müdahalenin aşamaları” konulu katılımcılara bilgiler verdi.

İl Vaizi Ahmet Bulut ise “Afetzedelere yönelik tebliğ ve irşat hizmetleri-Olağanüstü durumlar sosyolojisi” konulu bilgi verdi.

Son olarak ta İl Müftüsü Mürsel Öztürk “Kur’an-ın Müsibetlere Cevabı” ve “İdeal Mü’min portresi” konulu din görevlilerine konuşma yaptı, bilgiler sundu.

DİN GÖREVLİLERİMİZE BİLGİLERNDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

bu tür seminerlerin yapılarak din görevlilerini bilgilendirmeye devam edeceklerini belirten İl Müftüsü Mürsel Öztürk, semineri değerlendirerek şunları söyledi:

“Diyanet İşleri Başkanlığımız Türkiye genelinde bir program başlattı. Biz bugün Sami Göktaş Beyi AFAD’tan Şube müdürümüz, birde İlahiyat Fakültesinde Salih Aybey hocamızdan faydalandık. Ayrıca Ahmet Bulut vaizimiz ve bende yine afat ile ilgili, bela musibetlere karşısında nasıl davranacağız onuna ilgili bir sunum yaptık görevlilerimize. Kozlu, Kilimli ve Zonguldak merkezdeki arkadaşlarımız toplantıya katıldılar. Yaklaşık iki saate yakın bu konuyla alakalı bir bilgi sunumu yapıldı görevlilerimizi. Tabi biz insanlarımız mahallelerde camiler en yakınırda bu tür felaketler karşısında önce başvurduğu kişiler biz oluyoruz. Arkadaşlarımız bu konuda bilgilendirmek istedik ve ı böyle bir programı var. Tüm ilçelerde bu programı uygulayacağız farklı zeminlerde. İlk uygulamamızı Zonguldak’ta yaptık. Biraz bilgilendirme yatık ve bunda sonra buna benzer programları inşallah yine yapacağız ve görevlilerimiz bilgilendireceğiz. Her hangi bir afet olması konusunda uzman arkadaşlar bize bilgi verdiler nasıl davranmaları gerekiyor. Özellikle toplumda lider durumda olan din görevlileri toplumu yönlendirme konusunda neler yapabilirler arkadaşlarımız bilgilendiler”

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri seminer son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM