Advert

“SADECE İŞYERLERİNDE DEĞİL EVLERDE DE OLMASI LAZIM”

“SADECE İŞYERLERİNDE DEĞİL EVLERDE DE OLMASI LAZIM”
Bu içerik 597 kez okundu.

Yangın tüpünü kullanmasını biliyor muyuz?

 

Zonguldak Belediyesi İtfaiye Yangın Teknisyeni Hilmi Sönmez, yangın tüplerinin kullanımı hakkında bilgi verdi, vatandaşları da yangın tüpü kullanımı konusunda uyarılarda bulundu.

Yangın tüpünün sadece işyerlerinde değil evlerde de olması gerektiğini altını çizen Hilmi Sönmez, “Vatandaşlarımız yangın söndürme tüplerini kullanmada zorluk çekiyorlar. Bizim iki yangın söndürme cihazımız var bunlardan biri karbondioksitli (co2) diğer ise kuru kimya tozlu cihazdır. Bunların insan sağlığına hiç bir zararı yoktur. Evlerde, araçlarda ve iş yerindeki yangınlarda bu tüpler kullanılır. Co2'li cihaz kapalı hava da kullanıldığında insanı zehirleyebilir. Tüplerin pimleri açıldığında cihaz kendiliğinden kısa sürede biter. Vatandaşlarımız yangın tüpüyle, ateş söndürmeye giderken, tüplerin erkenden pimlerini açmamaları gerekiyor. Cihazların üstünde yeşil renk varsa tüpler dolu demektir. Tüplerin ağırlığına göre cihazların boş olup olmadığını anlayamayız” dedi.

Vatandaşların yangın tüplerini nemli ortamdan uzak tutmaları konusunda uyarıda bulunan Zonguldak Belediyesi İtfaiye Yangın Teknisyeni Hilmi Sönmez, “Vatandaşlarımız evlerinde bulundukları tüpe iyi bakmaları gerekiyor. Pimleri kırık diye sağ sola bıraktıklarında içerisinde ki hava boşalıyor ve tüplerinin boş olduğunu düşünüyorlar bu yüzden pimin kapalı olduğundan emin olmalıdırlar ve her yıl Yangın Tüpü aldıkları firmalarının kontrollerini sağlamaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ardından, Zonguldak Belediyesi İtfaiye Yangın Teknisyeni Hilmi Sönmez, Yangın Tüpüyle, Ateş Söndürme Kurallarını uygulamalı şekilde gösterdi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri son dakika haberi yangın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KANAL Z ANA HABER  - 28 MART 2017
KANAL Z ANA HABER - 28 MART 2017
90 DAKİKA 27 MART 2017
90 DAKİKA 27 MART 2017