"12 BELEDİYEYİ ALDIK TURPCU KAÇ YAPACAK" (TIKLA-İZLE)

Bu içerik 5055 kez okundu.

CHP Milletvekili Şerafettin Turpcu’nun, Saltukova Belediye Başkanı Zerrin Güneş’in istifası sonrasında “Önceki yönetim önüne geleni belediye başkan adayı yapmışlar şimdi başımıza bunlar geliyor. Bir daha böyle hatayı yapmayacağız" açıklamalarına tepkiler artıyor.

Bir tepkide CHP Zonguldak eski İl Başkanı Halil Furat'tan geldi.

Kendisinin görev yaptığı zaman 3-4 olan CHP’li belediye sayısını 12’ye çıkardıklarını belirten Furat: “Milletvekili son zamanlarda ilginç açıklamalar yapıyor. Bizim bıraktığımız 12 belediyeyi o 24’e mi çıkartacak, yoksa 3’e 4’e mi indirecek? Hep birlikte göreceğiz. Biz 12 belediyeyi kazandık da hata mı etmiş olduk? Kendisi bu açıklamayı parti içinde veya il danışma toplantısında basına kapalı bölümde yapması lazımdı ama basınla bunu paylaşınca bize de söz hakkı doğdu” dedi. 

CHP Zonguldak Eski İl Başkanı Halil Furat CHP Milletvekili Şerafettin Turpcu’ya sert tepki gösterdi. Furat, Turpcu’nun “Saltukova Belediye Başkanı Zerrin Güneş’in istifası sonrasında “Önceki yönetim önüne geleni belediye başkanı adayı yapmışlar şimdi başımıza bunlar geliyor. Bir daha böyle hatayı yapmayacağız” şeklindeki açıklamasına cevap verdi.

BELEDİYE SEÇİMLERİNİ KAZANMANIN NERESİ HATA?

Zor süreç içerisinde belediyeleri kazandıklarını söyleyen Halil Furat: “Zor bir süreç geçirdik. Elimizde dört belediye vardı. Cumhuriyet Halk Partisi her kesimin umudu olan, umut beklediği bir parti. Dolayısıyla dışımızda sağda siyaset yapan partilerden de bir çok arkadaş Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapma özlemini dile getirmiştir, talepte bulunmuştur. Bizde bu talepler neticesinde partiye faydalı olabilecek, geçmişte bekraundu kuvvetli olan, partilerle ilişkilerin samimi şekilde yürütebilecek isimlerin değerlendirileceği bazı beldelerde ve ilçelerde belediye başkan adaylıkları belirledik. Tüm amacımız gerek belediye meclis üyeliklerinde gerek il genel meclisinde, gerekse belediye başkanlıklarında en ideal adayı bulmaktı. Tabi ki her yörenin kendine göre şartları var. Biz bazı yerlerde seçimleri alabilmek için sağ kökenden gelen adayları değerlendirmek durumunda kaldık. Çünkü oralarda Cumhuriyet Halk Partisi’nin oyu tek başına yetmiyordu. Dolayısıyla seçim bir stratejidir ve çok güzel uyguladık. Eski milletvekillerimiz Sayın Mehmet Haberal ve Ali İhsan Köktürk, il başkanı olarak ben ve ilçe başkanları olarak bu değerlendirmeyi yaparak en ideal adayları bulmaya çalıştık ve bulduk. Bizim bu adayları ararken tabi ki ideolojik düşünceleri bizim için çok önemliydi. Ama halkın ve partimizin oralarda yıllardan beri belediye başkanlığını kazanamamasından kaynaklanan talepleri vardı. Bu talepleri de geri çeviremedik. 12 yerde seçimi kazanan adayları ve seçimi kaybeden diğer 13 adayı da bularak en ideal adaylarla seçime gitmeye çalıştık. Seçimi kaybettiğimiz yerlerde bir takım aksaklıklar oldu. Bunlardan dolayı zaten bu değerlendirmeleri danışma kurulu toplantımızda üyelerimiz soruyor ve bizde bunlara cevap veriyoruz. Ama kazanılan yerlerde en ideal adayları bulduk.”

‘TEŞEKKÜR ETMESİNİ BEKLERDİK’

Teşekkür beklediklerini söyleyen Furat: “Sayın Milletvekilimizin bu değerlendirmeleri yaparken daha ayakları yere basan, o günkü koşulları, seçim şartlarını göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmasını talep ederdik. Hüseyin Uysal, CHP’nin iki dönem milletvekili adayı olmuş bir arkadaşımız. AKP Ereğli’de seçimleri sol kökenli bir aday ile alabileceğini düşünerek Hüseyin Uysal’ı aday yaptı ve Ereğli’de en garanti gördüğümüz ilçemizde bizden seçimleri aldı. Dolayısıyla bizde bu değerlendirmeleri yaparken bu tür kriterleri düşünerek yaptık. Onun için seçimin koşullarına göre, zamanına ve zeminine göre belirli özel şartları vardır. Bu şartları değerlendirdik ve bu çalışmayı yatık. Ben Sayın Milletvekilinden şunu beklerdim. Hakikaten iktidara giden yol belediyelerden geçer diye hep bunu konuşuyoruz ve bunu dilimize pelesenk ettik. Dolayısıyla milletvekilimizin bu 12 belediyenin alınmasında katkısı olanlara teşekkür etmesini beklerdik ama maalesef bizi Zerrin Güneş’in istifasından sonsa basına da yansıyan eleştirileri getirerek üzmüştür ama biz esas çarpıcı değerlendirmelerimizi danışma kurulu toplantısında yapacağız.”

‘12 OLAN BELEDİYEYİ 24’E Mİ ÇIKARTACAKLAR?’

Furat: “Önümüzde ki süreçte bir seçim var. İnşallah milletvekilimiz o seçimlerde olur, seçme ve seçilmenin kendine yüklendiği sorumluluklarla gider ve orada seçim kazanmak zorunda olarak yapması gerekenleri daha iyi kanıksar ve idrak eder ve ona göre değerlendirmeler yapar diye düşünüyorum. Çünkü bu değerlendirmeleri yaparken bir takım o duygusal hesaplar yapamıyorsunuz. Siyasette geçmişte milletvekilimizin düşündüğü anlamda milletvekilimizin düşündüğü anlamda aday yaptığımız insanları da gördük. Ama maalesef yüzde 3-5 oylarda kaldık. Bizim amacımız siyasi partini amacı il ilçede, o beldede, o ilde iktidar olmaktır. Bizde 12 tane beldede ve ilçede iktidar olduk ve dolayısıyla Cumhuriyet halk partisi yerel seçimlerde başarılı bir şekilde çıkmıştır. Mevcut belediye sayısın %150 arttırarak başarılı bir seçim dönemi yaşamıştır. Önümüzdeki seçimler var. Bu başarının bu yeni yönetimlerle ve yeni seçilen milletvekili arkadaşlarımızla devam etmesini istiyoruz. Biz onlara 12 belediye bıraktık, bakalım bu 12 belediyeyi 24’e mi çıkartacakla, 3’e 5’e mi indirecekler tekrar eskisi gibi bunu Zonguldak halkı ve Cumhuriyet Halk Partililer olarak hep beraber yaşayacağız ve göreceğiz. Bu değerlendirmeleri tekrar ondan sora yapacağız” dedi.

 (HABER-ERCAN DEMİR)

 

chp halil furat zonguldak haberleri son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 16 EKİM 2017
90 DAKİKA 16 EKİM 2017
ANA HABER 16 EKİM 2017
ANA HABER 16 EKİM 2017