ENGELLİLERE MÜJDE ; RAPOR ÇİLESİ SONA ERİYOR

ENGELLİLERE MÜJDE ; RAPOR ÇİLESİ SONA ERİYOR
Bu içerik 5069 kez okundu.

 

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin, engellilerin rapor çilesinin son bulduğunu söyledi.

Yeni uygulama hakkında bilgi veren şirin şunları söyledi: “Engellilerin 2 yıldır mağduriyet yaşadığı ve Tüm Engellilere hizmet veren sivil toplum örgütlerinin gündeme taşıdığı rapor budama olayı artık son bularak engelli vatandaşların hak ihlali bitiyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilecek uygulama engellilerin rapor çilesine son verecek. Engellilere evde bakım ücreti, engelli maaşı, emeklilik ve vergi indirim belgesi gibi haklardan faydalanmak için sağlık kurulu raporlarındaki “yüzde 40” oranında engelli olma şartı kaldırılacak.

%40’IN ALTINA YENİ HAKLAR

Mevcut uygulamaya göre, yüzde 40 oranının altında engelli raporu olan vatandaşlar, birçok haktan yararlanamıyordu. Yeni sistemde ise yüzde 40 oranının altında engeli olanlara da bu haklardan yararlanma yolu açılacak. Engelliler, sosyal ve ekonomik şartlarına göre de raporlandırılacak. Yeni uygulama göre yüzde 50 ve üzeri ağır engelli, yüzde 50 ve 35 arası engelli ve 35 altı hafif engelli olarak anılacak. Örneğin, yüzde 35 engelli olan bir kişiler de ‘engelli sayılarak haklardan kademeli olarak yararlanacak.” (HABER-ERCAN DEMİR)

hüseyin şirin zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 23 KASIM
GÜNE BAŞLARKEN 23 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM