Amacımız herkese spor yaptırmak

Amacımız herkese spor yaptırmak
Bu içerik 3933 kez okundu.

Zonguldak’ta 40 yıldır Atletizm sporu ile uğraşan Erol Emral, asil görevlerinin Milli sporcu yetiştirmenin yanı sıra  herkese spor yaptırmak olduğunu  söyledi.

Halen Milli Antrenör ve Atletimiz İl temsilcisi olarak görev yapan  Erol Emral, Yeni Adım Gazetesi’nden Ercan Aygün’e  verdiği röportajda Atletizm sporu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

Ercan AYGÜN: Hocam öncelikle sizi tanıyabilirmiyiz?

EROL EMRAL: İsmim Erol Emral. Yaklaşık 40 senedir atletizm sporunun içimdeyim. Sporcu, antrenör, idareci ve il temsilcisi olarak 40 senedir bu spora hizmet ediyorum.

 

E.A: Erol hocam spor camiası sizi çok iyi tanıyor ama okurlarımız için biraz daha kendinizden bahsederimsiniz?

EROL EMRAL: Ben 40 senedir bu spora hizmet ediyorum. Halen Atletim Milli Takım Antrenörü olarak da görev yapıyorum. Yetiştirdiğimiz sporcular Milli Takım’da ülkemizi temsil ediyor. Ferdi sporcularımızın yanı sıra okul takımları çalıştırdım. Anadolu Yıldızlar liglerin, kros liglerinde takım yetişirdik. Halen il temsilcisi ve antrenör olarak bu spora hizmet ediyorum. Yani atletimle doğduk, atletimle büyüdük, atletimle yaşıyoruz.

 

E.A: 40 yıldır bu sporun içindesiniz. Atletizme nasıl başladınız? Biraz sporculuk yıllarınızı anlatırmısınız?

EROL EMRAL: Spora 1975-76’lı yıllarda başladım. O zamanlar Türkiye televizyonla yeni yeni tanışmaya başlamıştı. Tek kanal siyah beyaz yayın yapılırdı. Zaman zaman Yurt dışındaki yarışmaları gösterirdi. Olimpiyatları ve dünya şampiyonalarını izlerdik. Bende ilgi ile izlerdim. Yabancı atletleri izlerken bu spora heveslendim. Birde çocukken Kozlu’da mahalle aralarında arkadaşlarla veya bizden yaşça büyük ağabeylerimizle koşardık.

Liseye geçtiğimde Endüstri Meslek Lisesi kros takımına seçildim. O zaman resmi yarışlara başladım.1976’dan 1987’ye kadar sporculuk hayatım sürdü. Bu süre içinde gerek okul yarışlarında, Türkiye şampiyonalarına, yol koşularına, Avrasya yarışlarına katıldım. Uzun mesafe koşan bir sporcu olarak yarışlarda birçok derece elde ettim. 1987 yılının sonunda aktif sporculuk yaşantımı noktaladım.

 

 

EA: Antrenörlük hayatınız nasıl başladı?

EROL EMRAL: Atletizmi çok sevdiğim için kopmam mümkün değildi. Bu spora hizmet adına devam etmeye karar verdim.

1987 yılında antrenörlük yaşantıma erken yaşta başladım. Okul takımları, kulüp takımları, ferdi sporcular çalıştırdık. Zonguldakspor Atletizm Takımını kurduk ve lige katıldık.

Atletizm ikinci liginde Zonguldakspor olarak ikincilik derecesi elde etmiştik. Stat Atletik ve Kedaş Atletizm takımlarını uzun süre çalıştırdık.

 

EA: Siz son yıllarda milli sporcularda yetiştirdiniz. Bu konuda neler söylersiniz?

EROL EMRAL:2001 yılında Mustafa Güneş isminde bir yetenek keşfettik.

Gerçekten kısa mesafede çok hızlı sporcu. Türkiye rekoru kırdırdık. Önemli başarılar elde ederek Milli Takıma kadar yükseldi. Ben Atletizm sporunun tüm dallarında yarıştım. Bir tek 110 engelde koşamazdım, engelleri atlayamazdım. O branşa da merakım vardı. Sporcu yetiştirmek çok istiyordum. Yetiştirdim ve Türkiye rekoru kırdırdım. Mustafa Güneş’in peşine Harun Akın isminde bir sporcu yetiştirdim. Harun’da gençlerde hem Türkiye birinci oldu. Rekor kırdı ve Balkan şampiyonu oldu. Bunlar bizim gurur tablomuz.

 

 

EA: Hocam siz uzun mesafe koşan bir sporcuydunuz. Ama yetiştirdiğiniz sporcular kısa mesafe yarışmacıları bu nasıl oluyor. Neden kısa mesafeye döndünüz?

EROL EMRAL: Ben uzun yıllar uzun mesafe koştum. Antrenörlük hayatımda da uzun mesafe koşan sporcu çalıştırdım.

Ancak şunu gördüm. Gerek sporculuk hayatımda, gerekse yetiştirdiğim sporcular açısından uzun mesafe yarışlarında bir türlü doğu illerinden yetişen sporcuları geçemedik. Onlar uzun mesafede çok daha  dayanıklı ve başarılı. Doğa şartlarından ve genetik yapıdan olsa gerek uzun mesafe yarışmalarında doğu illerinden gelen sporcular çok başarılı oluyorlar.

Bu analizleri yaparken Zonguldak olarak akıntıya karşı kürek çektiğimizi anladık ve kısa mesafe koşularına odaklanmaya karar verdik.

İyide yaptığımızı düşünüyorum. Çünkü milli sporcular yetiştirdik.

Ancak kros yarışlarını da bırakmadık. Kros ligine takım çalıştıran tek antrenör benim.

Ben 3’üncü kademe uzman antrenörüm. Tüm branşlarda bilgimiz var. Tüm branşlarda elimize yetenekli sporcu geçtiğinde en iyi şekilde değerlendiriyoruz.

 

 

EA: Hocam önemli olan yetenekli sporcuyu keşfetmek.

Sporcuyu bulursan başarı gelir diyorsunuz. Var mı Zonguldak’ta yetenekli sporcu?

EROL EMRAL: Zonguldak’ta ben ve diğer antrenör arkadaşların keşfettikleri yetenekli sporcu var. Birkaç tane sporcu buluyoruz ve onların üzerinde duruyoruz. Bu arada 1 tane yetenekli sporcu yakaladıysak 9 tanede gözden kaçırdığımız yetenekleri sporcu vardır. Bunları keşfetmek biraz da maddiyata bağlı. Okul okul dolaşıp taramalar yapmak gerekir. Avrupa bunu böyle yapıyor. Taramada klasik testler var ama biz sporcunun duruşundan, koşmasında hareketlerinden anlıyoruz yetenekli olduğunu. Bulduğumuz zaman çalışarak başarı sağlıyoruz. Dünya da bu gen testi yapılarak anlaşılıyor.

 

EA: Antrenörlüğün yanı sıra birde 2010 yılından bu yana Atletim İl Temsilciliği yapıyorsunuz. Bu süreç ile ilgili neler söylersiniz.

EROL EMRAL: 0 Dönemin Spor İl Müdürü bir teklif getirdi. ’Yıllardır bu spora hizmet ediyorsun İl temsilcisi olarak görev yaparmısın?’ dedi. Ankara’ya bizi önerdi ve ben göreve başladım. 2010 yılından bu yana imkanlar doğrultusunda görev yapıyoruz. Bizim şansımız hep inşaatlara denk geldi.

İl temsilcisi olduğum ilk yıllar stadyuma tartan pist yapılıyordu. Uzun süre çalışamadık. Şu anda spor salonu ve tribün inşaatı var. Uzun atlama alanımız, kum havuzumuz, gülle pistimiz inşaat alanı içinde kaldı. Çalışmakta yine sıkıntı çekiyoruz. Ancak, inşaatların bir an önce tamamlanması için biraz daha zahmet çekeceğiz.

Eğer Atletim için ayrı bir tesis yapılırsa çok daha başarılı sporcular yetiştiririz.  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nde görev yapan 6 Antrenör arkadaşla bu spora hizmet etmek için çalışıyoruz.

 

EA:Hocam tesis konusunda sıkıntı çekiyormusunuz?

EROL EMRAL: Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu merkezdeki tek tesis. Biz futbol takımı ile bu tesisi kullanıyoruz ama maalesef futbolun yanında üvey evlat kalıyoruz. Bu Türkiye’nin her yerinde böyle. Bizim ayrı bir tesisimiz olursa her şey çok daha güzel olur. Başarı artar. Ayrı bir tesisimiz olduğunda değme keyfimize diyorum.

 

 

EA: Son olarak neler söylemek istersiniz?

 

EROL EMRAL: Ben tüm aileleri çocuklarını spor yaptırmaya yönlendirmelerini istiyorum. Spor yapan çocuklar her alanda daha başarılı oluyor. Bizim her çalıştırdığımız sporcu milli olacak diye bir kural yok. Üniversite kazansınlar, Beden Eğitimi Antrenörü olsunlar.  Hayatlılarına yön versinler. Bizim Türkiye ve Dünya şampiyonu yetiştirme görevimizin yanında gençliğe spor yaptırma görevim var. Herkes Türkiye Şampiyonu olamaz. Spor yapan biri kahve köşelerinden  ve kötü alışkanlıklardan uzak kalır. Sağlıklı bir yapıya, bünyeye sahip olur. Bizim görevimiz herkese spor yaptırmaktır.

 

erol emral zonguldak haberleri haber son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM