VALİLİĞE ÖNEMLİ ZİYARET

VALİLİĞE ÖNEMLİ ZİYARET
Bu içerik 603 kez okundu.

Almanya’nın Castrop-Rauxel kentinin kardeş şehir ilan edilmesinden sonra Zonguldak’a ziyaretlerde bulunan Alman heyeti  Zonguldak Belediyesi’ni, Zonguldak TSO ziyaretlerini ardından, Zonguldak valiliğini ziyaret etti.

Ziyaretlerde Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Almanya SPD Milletvekili Frank Schwabe ile beraberindeki heyet vali Ala Kaban ile görüştü.

Görüşmelerde turizm, eğitim ve ekonomik konularda işbirliği konuları görüşüldü.

 

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Almanya ile ilişkilerini geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Akdemir, “Kardeş şehrimizin milletvekilidir kendisi. Orada çok yoğun bir Türk nüfusumuz yaşıyor. Gersenkirchen’e de çok yakın. Sayın Milletvekili Gurbetçilerimizin sorunların çözümü konusunda sağ olsun büyük bir çaba sarf ediyor. Sosyal, Kültürel ve ekonomik olarak gelişmeyi sağladığımızda Zonguldak adına büyük bir katkı olur diye düşünüyorum” dedi.

Vali Ali Kaban’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve işbirliğinin gelişmesi anlamında gereken çabanın gösterileceğini söyledi.Kaban şöyle devam etti:

“Günümüzde gerek ulaşımın gerek iletişimi çok yoğun olduğu ve her Türk dünyada ki tüm mekanlara çok kolay ulaşabildiği bir zaman dilimi içerisinde ülkeler arasındaki bu sınırların belli ilişki ağlarıyla örülmesi ve belki bu sınırların bir anlamında erimesi gerekiyor. İşte ülkemizde özellikle yerel yönetimlerle diğer ülkelerin yerel yönetimleri arasında kurulacak olan farklı şehir ilişkileri vasıtasıyla bu sürecin hızlandırılması arzu ediliyor. Daha öncede gelmişlerdi. Gerçekten sizinde ifade etiğiniz gibi beli bir sıcaklıkla, belli bir cana yakınlıkla ilişkilerin sürdürülmesi esas., Pozitif enerji anlamında hakikaten beyefendinin pozitif enerjisi ile sizin pozitif enerjiniz de birleşince, buradaki Zonguldak’ın gerekse orada ki Zonguldak’ın çok şeylerden istifa ede bileceğini düşünüyoruz. Tekrar hoş geldiniz diyorum”

FRANK SCHWABE: TÜRKİYE ZONGULDAK, YUNANİSTAN-TRİKA VE ALMANYA- CASTROP/RAUXEL KENTİN KARDEŞ KENT OLACAK

Son olarak Alman SPD Milletvekili Frank Schwabe’de Castrop-Rauxel turizm, eğitim ve ekonomi alanlarında işbirliği yapmak istediklerini belirtti.

Konuşmasına Türkçe olarak hoş bulduk diye başlayan Alman vekil, almanca olarak konuşmasına devam etti ve tercüman aracılığıyla Türkçeye çevrildi. Alman vekil, “Tekrar burada olmaktan çok mutluluk duyuyorum. Bizi kabul ettiğinizden dolayı teşekkür ediyorum. İlişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Zonguldak belediyesi’nin kardeş kent ilişkisi ve önemli ve aynı zamanda merkez yönetimi desteğini de almamız çok önemli. Aynı zamanda bizim belediye başkanımızın da size selamlarını iletiyorum. Onun için sizin katkınız bu projede kardeş kent ilişkisinde ayrı bir önemi var. Çünkü biliyoruz ki böyle şeylerin merkezi hükümet tarafından destek görmesi aynı bir önemi var. Bundan kısa süre önce Berlin’de ki AP parlamento elçisi ile görüşmem oldu. Ve kendisine buradaki çabalardan da bahsettim. Hatta şöyle bir üçlü işbirliği çabalarımızdan. Siz önceki ziyaretimde belirtmiş olduğum gibi bizim arzu ettiğimiz hedeflerden biri de bu üçlü işbirliği projesini hayata geçirtmek. Çünkü bizim mevcut Zonguldak’ın yanında Yunanistan’dan Trika şehri ile kardeşlik ilişkisi arz ediyoruz ki temennimizde buda vardı. Zonguldak ile Trika arasında böyle bir bağı kurabilirsek bu görülmesi bir şey olur.

SCHWABE: TURİZM, EĞİTİM VE EKONKİ İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ

Tabiî ki çok farklı alanlara işbirliği alanlarına müsaitiz. Ama üç tane ana temel konu daha çok ön plana çıkıyor. İlk etapta eğitim alanında iş birliği çünkü orada da çük büyük ilgi duyulduğunu biliyoruz yani bu konuda Türkiye ile işbirliği, Zonguldak ile işbirliği yapılmasına. Aynı zamanda Türkiye ayağında da büyük bir turizme yönelik bir ilgi, sağlıklı ve kalıcı bir turizm anlamında çünkü alman toplumu turizme yatkın olan bir topluluk olduğu için burada imkanlar görüyorum.  Üçüncü bin ana konuda ekonomik durum ile ilgili. Buda bizi bir kılman. Maden sektörünün getirdiği sorunlarla ilgili. Tabi burada Zonguldak’ta mevcut bir taşkömürü üretiminin var olduğunu biliyoruz Yalnız bizim için öyle değil Almanya’da. Sonuç itibariyle ama biz yine bundan sonrasını düşünmek zorundayız. Çünkü bundan önce tek bunun üzerine yoğun bir bölge bu ayak kaybolduktan sonra hangi yöne çekebiliriz, nasıl değiştirebiliriz. Bu sadece bizim bölgemize has bir sorun değil. Dünyanın çoğu sanayi ketlerinin karşı karşıya kaldığı bir sorun. Turizm konusuyla burada Berlin’de bir buluşma sağlayamayız mı bu konuyla ilgili. Ve orada şunu farkına vardık ki bu bölge (Zonguldak) hakkında bilgi edinmenin orada Zorluklar yaşandığını farkına vardık. Mesela ben bir alman olarak bu bölgede tatil yapmak istesem seyahat yapmak istesem ilk önce bilgilere nereden ulaşacağım ve hangi imkanlar burada bana sağlanacak, sağlanabilir nasıl b.ir alt yapı var. Ve baha söylendiği gibi burada en fazla yardımcı olabilecek kişi Vali Bey olduğu söylendi. Valinin daha büyük imkanı olduğu anlatıldı bize. Tabi oradaki sorun burada ne yapabiliriz. Çünkü Türkiye’deki konjoktörü tam net bilmediğimiz için görev dağılımlarını,  bu konuda nasıl siz bize yardımcı olabilirsiniz veyahutta biz bu bölgeye nasıl yardımcı olabiliriz beraber. Çünkü bugün gündemde BAKKA ziyareti var ve orada da tabi ki gündeme gelebilir diye düşünüyorum.

VALİ KABAN: TATIMI İÇİN HERŞEYİ YAPACAĞIZ

Tekrar söz alan Vali Ali kaban, “Biz gerek BAKKA üzerinden gerekse tabi bir taraftan kulüp çatısı altında bazı imkanlar var yani turizmle ilgi. Sanki oralardan bir şey çıkartabiliriz. Bu dakikada sonra ben arkadaşlara bir talimat vereceğim ve özellikle bahsi geçen husus çok önemli. Biz kendimizi tanıyoruz da dışarıdakinin bize nasıl tanıyacağının bir mantığı bir ilmi var. O ilme göre biz ne yamamız gerekiyorsa bize düşen her şeyi yaparız” diye konuştu.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti:

Alman heyeti ardından BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer ile BAKKA’yı ziyaret etti

(HABER-ERCAN DEMİR)

ALİ KABAN ALMANYA ZONGULDAK HABERLERİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 16 EKİM 2017
90 DAKİKA 16 EKİM 2017
ANA HABER 16 EKİM 2017
ANA HABER 16 EKİM 2017