UTANÇ VERİCİ BULUYORUM (TIKLA-İZLE)

UTANÇ VERİCİ BULUYORUM (TIKLA-İZLE)
Bu içerik 1588 kez okundu.

Alman Milletvekili Frank Schwabe, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’i ziyaret etti. Başkan Akdemir’in Avrupa Birliği neden Türkler kadar mültecilere saygılı değil. Türkiye’de 3 milyon mülteci var ama siz çok seçicisiniz ve sığınmacıları ülkenize neden almıyorsunuz” sorusunu, “Avrupa Birliği’nde sığınmacı konusunda kriz yaşanıyor. Utanç verici buluyorum” dedi

Alman Milletvekili Frank Schwabe, beraberinde Kubilay Çorbacı, Aysel Çetin ve İsmail Hakkı Yıldız, Kardeş Kent projesi kapsamında Belediye Başkanı Muharrem Akdemir'i makamında ziyaret etti.

2013 yılından bu yana Almanya’nın Castrop-Rauxel kenti ile Zonguldak'ın kardeş şehir ilan edilmişti.Almanya’nın Castrop-Rauxel kentinin kardeş şehir ilan edilmesinden sonra Zonguldak’a ziyaretlerde bulunan Alman hayati ilk olarak Zonguldak Belediyesi’ni ziyaret etti.

Ziyarette Allah Miletvekili Frank Schwabe, İnsani yardım ve insan hakları konusunda Ankara temaslarında siyasi partiler ile görüşeceğini ifade eden Schwabe, Zonguldak ziyaretinin önemine dikkat çekti.

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’de, “Özellikle ülkemiz adına bu birlikteliği sağlama adına Milletvekili Frank beye teşekkür ediyorum. Amacımız kardeş şehir düşüncemizdeki ana gerekçe ülkeler arasındaki bağın hem ekonomik hem kültürel hem de ticari anlamda adımları iyi bir şekilde atıp gerisini geliştirebilmektir” dedi.

AB’DE SIGINMACI KRİTİ VAR VE UTANÇ DUYUYORUM

Alman Milletvekili Frank Schwabe, Avrupa Birliği’nin (AB) sığınmacılar konusunda krizde olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’in “Türkiye’de 3 milyon sığınmacı var ama Avrupa çok seçkinci davranıyor. Hoşgörülü davranmıyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz sorusunu ise, “Avrupa ülkelerinde sığınmacılar konusunda bir kriz yaşanıyor ve bu utanç vericidir” şeklinde konuştu, Alman Milletvekili Frank Schwabe, şu şekilde cevap verdi:

“Haklısınız başkanım. Bu Avrupa Birliği’nin nasıl zor durumda olduğunu, nasıl krizde olduğunun göstergesidir. Ben sosyal demokratlar için Almanya’da insan hakları için sorumluyum, aynı zamanda insan yardımıyla ilgili sorumluyum. Bu yüzden bu görevim çerçevesinde Kuzey Irak olsun, Yunanistan olsun, Türkiye olsun. Bu görevim çerçevesinde ziyaretlerde bulundum. Şunu biliyorum ki Suriye’deki yaşanan olaylar uluslararası vakanın sonucudur, bütün dünya açısından. Hakikaten bu sorunlara çözüm üretmekte zorlanıyoruz. Oradaki olayları da bölgedeki sıkıntıların sonuçlarını çok fazla gözlemledik. Çok geç farkına vardık ki oradaki yükün (Suriye) komşu ülkelere çok fazla yük verdiğini daha çok sıkıntıya uğrattığını çok geç farkına vardık. Tabii bu ülkenin komşu ülkeleri arasında ilk başta tabii Türkiye var. Uluslararası yardım burada çok geç kaldı. Avrupa’nın sınırlarını kapatmasını ben kendim adına utanç verici buluyorum. Benim Ankara’da da konularımdan birisi de sığınmacılar hakkındaki aile birleşimini nasıl gerçekleştirebiliriz? Bazı aile durumları var. Anne veya baba Almanya’da, çocuk ve gerisi Suriye’de sıcak bölgelerde can tehlikesi altında. Her ne kadar da bu sorunlar varken de Türkiye içindeki sorunları da gözardı etmemek gerekiyor. Onun için Türklerin buradaki almış olduğu yük sığınmacılar konusundaki yük takdire şayandır. Onun için bu sorunu hep beraber omuz omuza yüklememiz gerektiğini düşünüyorum. Ben tabii ki şunun da farkındayım. Türkiye yönünde Avrupa’ya karşı beklentiler var. Maddi yardımlar konusunda. Bu maddi yatırımlara nasıl ulaşıldığı konusunda. Ama ben şunu umut ediyorum ki karşılıklı anlayış bu konuda ilerledi.”

(HABER-ERCAN DEMİR)

muharrem akdemir zonguldak haberleri almanya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017