“Depremden kaçmak mümkün değil”

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Geometrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Hakan Kutoğlu, “Türkiye coğrafyasında yaşıyorsanız depremden kaçmak mümkün değil biliyorsunuz. Önemli olan depreme hazırlıklı olmak” dedi. Karadeniz’de bir deprem araştırması yaptıklarını belirten Hakan Kutoğlu şunları söyledi:

“Depremden kaçmak mümkün değil”
Bu içerik 1090 kez okundu.

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Geometrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Hakan Kutoğlu, “Türkiye coğrafyasında yaşıyorsanız depremden kaçmak mümkün değil biliyorsunuz. Önemli olan depreme hazırlıklı olmak” dedi. Karadeniz’de bir deprem araştırması yaptıklarını belirten Hakan Kutoğlu şunları söyledi:

ÖNEMLİ OLAN DEPREME HAZIRLIKLI OLMAK

Karadeniz’de geçtiğimiz günlerde meydana gelen 5 büyüklüğünde ki depremi yorumladı. Kutoğlu, “Karadeniz havzası Avrasya plakası üzerinde dolayısıyla yer kabuğu hareketleri nedeniyle Karatiç içerisinde çeşitli yerel faylanmalar da var. Bu meydana gelen deprem Karadeniz’in açılma zonu değimiz zomda meydana gelmiştir. Deprem kayıtlarında geçmişe baktığınızda zaman Karadeniz’de 7 büyüklüğünde çok fazla bir deprem gözükmüyor geçmiş kayıtlarında ama 1968 yılı yanılmıyorsam 6.5 büyüklüğünde Bartın depremi var. Dolayısıyla bu depremler bize gösteriyor ki Karadeniz’in içerisinde bu boyutlarında deprem olabilir. Türkiye coğrafyasında yaşıyorsanız depremden kaçmak mümkün değil biliyorsunuz. Önemli olan depreme hazırlıklı olmak.

ZONGULDAK’TAKİ YAPILAR 1999’DAN SONRA ÇIKAN DEPREM YÖNETMMELEĞİNE NE KADAR UYGUN?

-“Peki depreme hazır mı Zonguldak” sorusunu da Hakan Kutloğlu, “Onu yetkililere sormak gerekir” diye cevap verdi.

-“Sizce” sorusuna ise, “Bilemiyorum yani ben onula ilgili envanter çalışması yapmadım, yapıların durumu, yapı stoğu ne durumdadır, sağlık durumu nedir, 1999’dan sonra çıkan deprem yönetmeliğine yapılarımız uygun mudur değimlidir. Yetkililere sormak lazım” diye cevapladı.

GEÇMİŞ GELECEĞİ GÖSTERİR..

-“Karadeniz’de deprem 5 ve 5’in üzerinde başka bir deprem olabilir mi?, bekleniyor mu?”

“Zaten sürekli deprem oluyor. Her zaman olabilir ve oldu işte. Karadeniz’de 1968’de Bartın’da oldu, şimdide oldu.. Geçmiş depremlerin olmuş olması gelecekte de buna benzer depremlerin olabileceğinin göstergesidir” diye cevapladı.

YER ALTI MADEN GALERİLERİ DEPREMİN ETKİSİNİ AZALTIR İNANCI YANLIŞ..

-Halk arasında Zonguldak’ın altı maden galerileriyle dolu. Dolayısı büyük bir derem olmaz inancı hakim. Halk arasında adeta efsane haline gemlen bu inanç bilim adamı olarak doğruluk payı var mıdır?” sorusuna ise şu şekilde değerlendirdi:

“Bunlar tamamen halk arasında dolaşan bir efsane. Bunların b.u şekilde bir etki yapı yapmayacağı noktasında mühendislik hesaplarını yapılması lazım. Yani ancak ondan sonra kara verilir. Yoksa hesap kitap yapmadan bir şey söylemek doğru değil. Ama benim bildiğim kadarıyla buna yönelik İnşaat Mühendisliği’nde buna yönelik bir çalışma yapılmıştı. O çalışmada böyle bir etkisi olmayacağı ortaya çıkmıştı. Yer altı açıkları, maden ocakları,. İnşaat Mühendisliği’nde ki arkadaşların yaptığı çalışmaya göre konuşuyorum depremin etkisini azaltacak yönde bir etki söz konusu değil”

ÜNİVERSİTE OLARAK KARADENİZ’DE DEPREM ARAŞTIRMASI YAPIYORUZ

“Zonguldak depreme hazır olmalı. Sadece Zonguldak değil tüm Türkiye depreme hazır olmalı” diyen Hakan Kutoğlu, “Şu gün bugün deprem olacak diye bir şey söylemek kesinlikle mümkün değildir” diye konuştu.

Üniversite olarak Karadeniz’de deprem araştırması yaptıklarını belirten Hakan Kutoğlu, “şöyle konuştu.

“Karadeniz’e yönelik çok az sayıda bir çalışma var. Karadeniz’de bilinmezlik hakim. Karadeniz’de imkanlar doğrultusunda araştırma yapan insanlar var ama tabi zayıf, daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. Biz de Üniversite olarak kendi çapımızda bir takım çalışmalar yapıyoruz. Onları bitirdiğimiz zaman kamuoyuyla paylaşırız” dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

hakan kutoğlu zonguldak haberleri haber son dakika beü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 20 KASIM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017