Muhtarlar Gününün ikincisi kutlandı (TIKLA İZLE)

Muhtarlar Gününün ikincisi kutlandı (TIKLA İZLE)
Bu içerik 1009 kez okundu.

Muhtarlar Gününün ikincisi kutlandı

Vali Kaban: ‘Muhtarlarımız bizlerin işlerini kolaylaştırıyor’

19 Ekim Muhtarlar Günü Valilik önünde düzenlenen törenle kutlandı.

Törenin ardından muhtarlar Vali Ali Kaban'ı ve Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir'i ziyaret ettiler.

Muhtarlar gününü kutlayan Vali Ali Kaban: “Muhtarlık müessesi geleneksel müessesimizdir, ayrı bir önem taşıyor. Seçildiğiniz bölgelerde temsil edilen insanımızın en sıcak en yakın ulaşabildiği kişilersiniz. Bizlerin işini kolaylaştırıyorsunuz" dedi.

Belediye Başkanı Muharrem Akdemir de: “Halkıyla kurumlar arasında köprüyü sağlayan kişiler muhtarlardır. Mahallenin ağabeyleri, babasıdır kısacası her şeyidir. Muhtarlar günü 2 yıldır kutlanıyor. Hükümetimize teşekkür ederiz" dedi.

 

19 Ekim Muhtarlar Günü Valilik önünde düzenlenen törenle kutladı. Törene Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi, Ömer Bedreddin Sağsöz, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir CHP İl Başkanı Ahmet Altun, Bazı sivil toplum kuruluş temsilcileri, mahalle muhtarları ve merkez ilçeye bağlı köy muhtarları katıldı.

Program Muhtarlar Derneği Başkan Vekili, Çınartepe Mahalle Muhtarı Okan Girgin 'in Atatürk Büstüne çelenk sunmasıyla başladı.

Çelenk sunumunun ardından, saygı duruşunda bulunuldu, istiklal marşımız okundu.

Türkiye Muhtarlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Şerafettin Nas’ın Ankara’da ki kutlamaya katılması sebebiyle, bulunamadığı Zonguldak’ta günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Muhtarlar Derneği Başkan Vekili Okan Girgin yaptı. Girgin konuşmasında, “Bugün, Muhtarlar Günü'nün ikinci yılını kutluyoruz. Muhtarlık müessesinin kuruluş günü olan 19 Ekim tarihi, Başbakanlığın 19 Ekim 2015 tarih 11 sayılı genelgesiyle, aynı gün Resmi Gazetenin 29507 mükerrer sayısı ile yayınlanarak "Muhtarlar günü" olarak kutlanmasına karar verilmişti.

GİRGİN: MUHTARLAR DEMOKRASİNİN KILCAR DAMARLARIDIR

Bu günün "Muhtarlar Günü" ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, Gazi Meclisimize ve genelgenin yayınlanmasında emeği geçen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonumuza şükranlarımızı sunuyoruz. 19 Ekim 1829 tarihinde 2. Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul Üsküdar, Eyüp ve Galata kadılıklarında daha sonra 2 Aralık 1833'de tarihinde Anadolu'da Kastamonu Taşköprü'de kurulan muhtarlık müessesesi 187 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık Müessesesi her ne kadar 1913 ve 1933 tarihlerinde iki defa hukuki olarak kesintiye uğrasa da o dönemler de dahi varlığını devam ettirmiştir. Muhtarlık, Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kanunlardan biridir. Muhtarlarımız bir yandan Köy ve Mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir. İhtiyaçları karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin vizyonun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak belirlenmesi uygun görülmüştür" denilmektedir. O halde bugün muhtarlarımızın ve muhtarlık müessesinin içinde bulunmuş olduğu sorunların konuşulması geleceğe taşınacak muhtarlık vizyonunun aynası olacaktır. Bugün ülkemizde 31.963 Mahalle ve 18.229 Köy olmak üzere 50.292 muhtar görev yapmaktadır. Kuruluşundan bu yana 187 yıllık tarihi olan muhtarlık müessesesi 21. Yüzyıla yakışır koşullarda hizmet etmesi için yeni bir Köy ve Mahalle kanununa ihtiyaç duymaktadır. Demokrasinin kılcal damarları olan muhtarların 2972 sayılı kanun çerçevesinde muhtarlık seçimlerine adaylık usulü getirilmelidir. 5393 Sayılı Belediye kanunun 9. Maddesinde değişikliğe gidilmeli, maddedeki muğlak ifadelerin yerine daha somut ifadeler konulmalıdır. Meclisimize, İçişleri Bakanlığımıza ve genelgenin yayınlanmasında büyük emek veren Türkiye Muhtarlar Konfederasyonumuza teşekkürlerimizi sunuyor, tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyoruz. Saygılarımızla” dedi.

VALİYE ZİYARET..

Törenin ardından, Muhtarlar Vali Ali Kaban’a ziyarette bulundu

Vali Ali Kaban yapmış olduğu konuşmada, Muhtarların Ülkemizdeki önemine değinerek Muhtarlar Gününü kutladı.

Muhtarlar Derneği Başkan Vekili, Çınar Tepe Mahalle Muhtarı Okan Girgin, Yaptığı hizmetler dolayısıyla Vali Kaban â Teşekkür etti.

Vali Kaban” Diğer önemi günlerde olduğu gibi bu günü muhtarlarımıza ayrılmış bir günü olarak kutlamaya başladık ve devam edeceğiz.

Tabi muhtarlık müessesi bizim geleneksel bir müessesemizi. Bu anlamda ayrı bir önem taşıyor. Ve bu geleneksel müessese son dönemdeki çok hızlı yaşanan gerek dünyada gerek ülkemizdeki büyük değişikliklerden sonra ehemniyetini artırarak sürdürür bir hal aldı. Biliyorsunuz geçmişte yoğun olarak işte bir ikametgah ilmuhaberiyle anılırdı ama şu anda belki ikametgah ilmuhaberini bir anlamı kalmasa da muhtarlarımızın önemi daha da artarak sürüyor. Çünkü sizler bulunduğumuz o seçim bölgemizde temsil edilen insanımızın en sıcak en yakın ulaşabildiği kesimi oluşturuyorsunuz. Onlarla bire bir bire bir en yakın temas halindesiniz. Bizlerin eşini kolaylaştırıyorsunuz. Bu anlamda hakikaten yöneticiler olarak çok teşekkür ediyoruz. İnsanımızla en sıcak teması sağladığımız kesimsiniz yani. Bu çok önemli bir pozisyon. O anlamda ben tekrar bu günün böyle bir törenle kutlanarak anılmasını hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bundan sora da hep birlikte yönetimin tüm kesimleri olarak daha iyi hizmet götürebilmek hususunda hep birlikte daha güzle günlere günlere ulaşabileceğimizi umuyorum. Hoş geldiniz” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM- MUHTARLAR OMBDUSMANDIR

Mahalle ve Köy Muhtarları daha sonra Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’i makamında ziyaret ettiler.

Akdemir burada yaptığı açıklamada, “Muhtarlarımız gerçekten ayrı bir müessesedir. Ayrı derken halkı ile kurumlar arasında köprüyü olan kişidir. Halkın hangi mahallede olursa olsun, hangi muhitti olura olsun oranı sıkıntılarını dertlerini, heyecanların ilgili kurumlara ne şekilde anlatılabilecekse ne şekilde başvurulacaksa başvurması gerekiyorsa o işi entegre eden kişidir. O mahallenin ombdusmanıdır, ağabeysidir, babasıdır, dayısıdır, her şeyidir. Halk ona anlatır dertlerini ve onlarda ilgili kurumlara güzel bir şekilde çözüm noktasında anlatmaya çalışırlar. Özelikle bizler muhtarlık müessesini kişileri önemsiyoruz. Zira onlar her mahallede olan 19 mahallemiz var biliyorsunuz 19 mahallede muhtarlarımız mahallelerinde yapılacak her ne olursa olsun isteklerini bize gelip bildiriyorlar güzel bir şekilde. İlişkilerimiz çok iyi. Bu anlamda da sorunlarımızın çözülmesinde de hemen bir adım atma noktasında bizde çaba gösteriyoruz. Aldığımız üstlendiğimiz görev icabı.

Muhtarlar gümüz 2 yıldır kutluyoruz. Ben gerçekten hükümete ve bu konuyu düşünenlere teşekkür ediyorum onlar adına. Onların da bir günü oldu. Onların da o heyecanı ve sorumluğu üstlenesi ayrı

Keyiftir gerçekten. Nasıl öğretmeler hemşyireler, doktorlar gün ise her mesleğin bir gün var. Onlarda bu heyecanı yaşamakta göndük hepsi buradaydılar. Ayrı bir güzellik ve mutluk vardı. Ben tekrar kutluyorum” dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

okan girgin ali kaban zonguldak haberleri muhtarlar günü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 20 KASIM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017