Zonguldak'a MÜZE!

Zonguldak'a MÜZE!
Bu içerik 959 kez okundu.

Zonguldak’ta Kent Müzesi kurulacak

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, “Kent Müzesi geç kalınmış bir fikir olsa bile her başlangıç güzel bir adımdır. Temennim çok kısa sürede Kent Müzesi fikrini olgunlaştırıp hayata geçirebilmektir” dedi.

 

Zonguldak'ta Kent Müzesi kurulması için sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin alındığı toplantı düzenlendi. Zonguldak Belediyesi tarafından organize edilen toplantıya Muharrem Akdemir'in başkanlık etti.

Toplantının açılışında konuşan Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, “Zonguldaklılar, Zonguldaklı olmanın gururunu bir kez daha yaşıyor. Sergiler, sosyal, kültürel ve ekonomik yapılar zaman içerisinde bir oldu oluşturur. Bizlerde gelenek ve göreneklerimizi geleceğe nasıl yansıtabilirizi düşündük. ‘Kent Müzesi’ diye bir olgu ortaya çıkardık. Sosyal Belediyecilik anlayışımız ve çalışma felsefemiz doğrultusunda arkadaşlarımızda oldukça hassas davranıyor. Kent Müzesi geç kalınmış bir fikir olsa bile her başlangıç güzel bir adımdır. Lale Karakulak ve Eyüp Altan Sezgin başta olmak üzere diğer arkadaşlarımız da sıcak fikirleriyle geldiler. Geçmişten bugüne kadarki süreçte cumhuriyet dönemi yüce Atatürk’ün şehrimize verdiği önemle beraber yaşanan gelişmeler Zonguldak’ın ne kadar önemli bir şehir olduğunun göstergesidir. Maden Müzesi şehre kazandırıldı. Kendisi şuan burada yok ancak Ekrem Murat Zaman’a teşekkür etmek istiyorum. Müzenin oluşmasında ki payı çok büyük. Kızılcahamam’da gezdiğim müzeyi arkadaşlarıma anlattım. Bir şehrin kurulma aşamasından oturmuş anına kadar müzede her şeyi yansıtmışlar. Bunun gerçekleştirilmesinde de şehrin iş adamları ve önde gelen isimlerinin büyük payı olmuş. Temennim çok kısa sürede Kent Müzesi fikrini olgunlaştırıp hayata geçirebilmektir” dedi.

Ardından toplantıda sivil toplum kuruluşları temsilcileri fikir ve önerilerini söylediler.

TTK eski Genel müdürü Rıfat Dağdelen kent müzesi izin Üzülmez TTK’nın orasını uygun olacağını belirtirken, Kültür Müdür Yardımcısı Kürşat Coşkun’da, kent müzesi için gerekli desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. 

Bir başka STO yetkilisi de sürdürülebilir olmasını çok önemi olduğunu ve herkesin gerekli katkıyı sağlaması gerektiğini söyledi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri haber son dakika kent müzesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
ANA HABER 22 KASIM
ANA HABER 22 KASIM