“Biz camiye değil yerine karşıyız”

“Biz camiye değil yerine karşıyız”
Bu içerik 1092 kez okundu.

CHP İl Başkanı Ahmet Altun:

“Biz camiye değil yerine karşıyız”

“Muharem Akdemir için, Ben olsam kritik meclis toplantısında il dışına çıkmazdım”

“Yarım kalan hastane konusunda TOKİ bir an önce ne yapacaksa yapmalıdır”

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak İl Başkanı Ahmet Altun, gündeme dair sorularımızı cevaplandırdı.

“CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu’nun Zonguldak belediye meclisinden geçen cami maddesi sonrasında hem CHP’lileri ve hem de MHP ve AK partilileri eleştirmişti. Turpçunun bu açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz”

ŞERAFETTİN BEYİN BU MEALDEKİ SÖYLEM TARZINDA BUR YANLIŞLIK VAR. SANKİ CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ CAMİ YERİNE EVET DEMİŞ GİBİ BİR İNTİBA UYANDI. CAMİ CARFIR’IN ORAYA YAPILABİLİR

“Şimdi Şerafettin Bey kendi görüş ve düşüncelerini dile getirmiştir. Ama ben ayın 5’indeki yazılı olarak basın açıklamada beyanat vermiştim. Beyanatımda Zonguldak’ta cami konusunda Cumhuriyet Halk Partisi il Başkanlığı olarak görüşümüzü söyledik. Biz caminin yapılmasına hayır deliyoruz. Biz caminin yerinin seçimi konusuna itiraz ediyoruz. Fizibilite raporu yapılsın. İhtiyaç varsa cami yapılsın. Yoksa limanı küçülterek, istihdamla alakalı olan bir yer, uluslar arası bir liman küçültülerek. Cami yapılması buraya uygun değil diyoruz. Bu cami Carfır’ın olduğu yere yapılsın. Şerafettin Beyde caminin yapılmasına değil yeri konusunda tereddütleri var onu dile getirdi ve bunu yaparken de tabi sanki gazetelerde çıkan haliyle Zonguldak CHP belediye meclis üyelerini oy vermediği konusunda bir şüphesi var. Oysaki Zonguldak’ta Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyeleri, bir önerge verildi Mehmet Türkçelik tarafından, bu önerge doğrultusunda bu istihdamla alakalı limanı küçültülmesiyle alakalı, limanın küçültülmemesi gerektiği ve cami yerini burası olamadığını dair bir önerge verdi ve bu önergenin oylanması sırasında Cumhuriyet halk partisi üyelerinin tamamı 157e 15 bu cami yerini buraya uygun olmadığı şeklinde oy kullandılar. Şerafettin beyin bu mealdeki söylem tarzında bur yanlışlık var. Sanki Cumhuriyet Halk Partili meclis üyeleri cami yerine evet demiş gibi bir intiba uyandı, tereddüt orada hasıl oldu yani. Ben caminin yer olarak carfır’ın olduğu yerin daha uygun olacağını düşünüyorum.

BIRAKIN KÜÇÜLTMEYİ LİMANI DAHADA BÜYÜLTÜLMESİ GEREKİYOR. YILDA 36 BİN TIR GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPIYOR

Zonguldak limanımız uluslararası bir liman olduğunu belirten Altun, “Bu liman tar taşımacılığı yapmaktadır. Yılda 36 bin adet tır aracı Zonguldak’a gelip gitmiştir. Böyle bir tır taşımacılığı yapılan bir limanda tır parkını b.u kadar küçük değil daha da büyük olması lazım. Buraya 1 milyon 3590 bin ton dökme yük gelip gidiyor. Bu yükleri kaldıramaz bu liman. Artı bu yıl itibariyle bu limandan konteynır taşımacılığı için lisans alınmış. Konteynır taşımacılığı Yarımca’da, İzmit’te yapılmaktadır. Gidip yerleri görürsünüz. Koyteynır taşımacılığı için büyük bir alan lazım. Ben o bakımdan bu alanın küçültülmesinden yana değilim, aksine daha da büyültülmesi lazım. Kaçak yakalana tırlar var. bu tırlarını yakalayıp emniyete alacağınız şu anda Zonguldak’ta yer yok. Bunların komple bir alın içinde olması lazım ama yoksa limana elbette ki yer müsaitse elbette ki yapılır niye yapılmasın ki”

BEN OLSAYDIM ÖYLE KRİTİK TOPLATI VARKEN İL DRIŞANA ÇIKMAZDIM. BAŞKAN GİTMEKLE HATA YAPTI

“Milletvekili Turpcu. Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’in kritik toplantı varken neden il dışına çıktı diye eleştirmesini nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusunu cevaplayan Ahmet Altun şunları söyledi:

“Ben ayın 5’inde yaptığım yazılı basın açıklamamda şunu söylemiştim. Ben belediye başkanım olsaydım grubumun başında kalır ve il dışına gitmezdim. Çünkü partiden yapılan grup toplantısında bu kritik oylamanı böyle olacağı beliydi. Ama Sayın Muharrem Akdemir ve Sayın Şerafettin Turpcu’ya çeşitli insanlara söz vermiş veya birbirine taahhüt etmişler ondan benim bilgim yok ama ben yine aynı görüşteyiz. 5’inde yaptığım açıklamadaki görüşümdeyim. Ben bu kritik oylarda böyle olduğunu bile bile gitmezdim. Bakın yerine bakan arkadaş 1 oy kullanılır ve 1 oy kaybediliyor orada. Elbette görevler devam edecek, görevler bakidir, kişiler gelip geçicidir. Burada sayısal değer çok önemli. Muharrem bey olsaydı 16 olacaktı. 16’ya 16 olacaktı. Başkanın oyu eşitlik olduğu taktirde 2 oy olarak sayılacağı için o zaman hayır çıkacaktı. Kritik nokta burada yani. Başkan il dışına gitmemeliydi”

TOKİ HASTANE KONUSUNDA BİR AN ÖNCE KARAR VERMELİ ARTIK

Yarım kalan hastane konusuna da değinen CHP İl Başkanı Ahmet Altun şunları söyledi:

“Şimdi bu hastane inşaatı Şerafettin beyin ortak olduğu bir şirket tarafından alınmış. Ve bu 1 seneye yakın zamandır da beli. TOKİ ile şirket arasında ki bir olay. Şimdi burada artık Şerafettin bey kişi olarak yok ortalıkta. TOKİ kara vermesi lazım artık. Yani 8 aydın beri TOKİ her hangi bir şeye karar vermiyor ve bunun üzerinden devamlı spekülasyonlar yapılıyor. TOKİ artık öyle ya da böyle bir kara versin ve şirketle TOKİ arasında ki bir olay. Buna TOIKİ karar verecek. Kimin alacağı var., kimin ne kadar borcu var TOKİ bir an evvel kara vermesi lazım ve bizim ondan sora konuşmamız lazım” diye konuştu.

(HABER-ERCAN DEMİR)

chp ahmet altun haber son dakika muharrem akdemir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
ANA HABER 22 KASIM
ANA HABER 22 KASIM