Muhtarlar uyuşturucuya karşı bilinçlendirildi

Muhtarlar uyuşturucuya karşı bilinçlendirildi
Bu içerik 738 kez okundu.

Türkiye Muhtarlar Derneği Zonguldak Şubesi başkanı Şerafettin Nas öncülüğünde muhtarla uyuşturucuyla mücadele konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas ve çok sayıda muhtar ile Alkol ve Uyuşturucu Bağımlılığı ile Mücadele Derneği (ALMUDER) Başkanı Necdet Özkan ve MHP İl Kadın Kolları Başkanı Mevlüde Yalçıner katıldı. Muhtarlara toplantıda uyuşturucuyla nasıl mücadele edileceği ve nasıl bir yol izlenilmesi konusunda bilgiler verildi, muhtarların soruları cevaplandı,

ŞERAFETTİN NAS: UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE ÇOK ÖNEMLİ

Toplantının açılış konuşmasına yapan Türkiye Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas, uyuşturucuyla mücadelenin çok önemli olduğunu ve bu toplantıyı bu yüzden düzenledriklerini belirterek, şöyle dedi:

“Muhtarlar Derneği olarak toplumsal olaylara vatandaşlarımız bilinçlendirmek amacıyla toplantılarımıza devam ediyoruz. Gezen hafta TUİK ile toplantı yapmıştık muhtarlarımızla, Şimdide çok değerli bakanım ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte hem Zonguldak’ımızın ve hem de muhtarlarımızla uyuşturucuyla mücadele konusunda nasıl bir yol izleyebiliriz, uyuşturucuyla mücadeleye nasıl ir katkı verebiliriz amacıyla böyle bir toplantı yapmayı düşündük”

YALÇINER: ALKOL VE UYUŞTURUCU MADDE BAĞIMLILIĞI ÇOK KÜÇÜK YAŞLARA KADAR İNDİ

MHP İl Kadın Kolları Başkanı Mevlüde Yalçıner’de yapatğı açıklamada lkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı çok küçük yaşlara kadar indiğini belirterek şunları söyledi:

“Biliyorsunuz alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı çok küçük yaşlara kadar indi. Bu konuda bizlerde siyasi parti temsilcileri olarak duyarlı olmamız gerektiğin düşünüyoruz. Necdet Bey bana bu teklifle geldiği zaman çok memnun olduk. Kedisiyle birlikte bir panel düzenleyeceğiz.  Bu panelle ilgili de çok değerli başkanımız Şerafettin Nas’tan deste istedik. Değerli muhtarlarımızı aradık ve onlarda sağ olsunlar onlarda toplumsal olaylara duyarlılık gösterip buraya geldiler. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Cuma günü seaat14.090’De AKM’de uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile ilgili bir panelimiz olacak. tüm Zonguldak halkımız davetlidir bu panelimize.. Sayın Muhtarlarımızdan halkamızı bu panele yönlendirmelerini istiyoruz”

ÖZKAN: 8 YAŞINDA ALAPLI’DA BİR KIZIN BONZAİ KULANADĞINI ÖĞRENİNCE KAHROLDUM

Alkol Ve Uyuşturucu Bağımlılığı İle Mücadele Derneği (ALMUDER) Başkanı Necdet Özkan’da muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada, uyuşturucu ve alkol kullanımını çok yaygınlaştığını ve bunun korkutucu olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Alkol ve Uyuşturucu Bağımlılığı ile mücadele Derneği olarak 6 yıldır bu görevi yürütmekteyim. Ülkemizde olduğu karda şehrimizde de azımsanmayacak kadar madde ve uyuşturucu kullanımı var. Ben bizzat bundan 3 ay evvel Alaplı’nın bir köyü’nde 8 yaşında bir kız çocuğunun Bonzai kullandığın öğrendim. Bu hakikaten çok korkunç bir olay. Biz kurulduğumuzdan beri İl Milli Eğitim müdürlüğüyle beraber porotokollü Aile Sosyal politikalar İl müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ile destekli çalışıyoruz. Emniyet müdürlüğü de bize toplum desteli polisle bize çalışmamız önerdiler ve biz bu zamana kadar 75 panel ve 7500 öğrenciye uylaştık. Uyuşturucuyla mücadele konusunda ihbar çok önemli. Hepiniz çok iyi biliyorsunuz mahalle muhtarları olara emniyetimiz u konuda özelikle Osman Ak yönetiminde ki emniyet hakikaten çok iyi çalışıyor bu konuda. Fakat polisin bir çalışma şekli var ve polis ihbara dayalı olarak çalışıyor. Ben şahıslara emniyete şahıs olarak ihbarda bulunmayın çünkü emniyetin çalışma şekli çok sert. Bir öğrenci muhbir olarak gitse polise dese ki bizim okulda koğuşta şu arkadaş uyuşturucu kullanıyor, o çocuk orada fişleniyor. Emniyet böyle çalışıyor. Okulda bir olay olsa gel bakalım oğlum gel bakalım kızım sen biliyorsun oğlum deyip çocukları rahatsız ediliyor. Bu konuyu biz milletvekillerine getirdik. O zaman diyoruz ki derneğimize müracaat etsinler. Bildiğiniz, duyduğunuz bir olay varsa ya bizim mahallede öyle birisi var sanırım kullanıcı veya da satıcı bizi rahatsız ediyor diye biz polisle işbirliğine girelim. Bunu çözüm ancak böyle olur. Her insanın başına bir polis dikmenin tabiî ki mümkünatı yok. Muhtarlarımızın toplantıya katılmaları bizi çok mutlu eti ve duyarlı olduğunuzu gösterdiniz. Bir genç çocuğun uyuşturucuya başladıktan sora dönmesi mümkün değil arkadaşlar. Yok. Beni bilen bilir. Ben esik bir alkoliğim ve bir çok kez tedavi gördüm. Bunun tedavi şekli dünyada yok. Bunun en güzel örneği eğitimle bu işe hiç başlamamalı. Biz bunu önünü kesmek için çalışıyoruz. 40-50 yaşındaki bir alkoliği kendi istemedikten sora bırakacağım demedikten sora bırakması mümkün değil.

Birde devlet işleyiş sitemini eksikliği de şu alkoliği ya da madde bağımlısını kendisi istemedikten sora tedavi iye alamıyorsunuz arkadaşlar. Kendisi isteyecek. Ana, baba, polis yok. Devlet bunu kabul etmiyor ve gelecek kendisi müracaat edecek.

Bonzai denilen ilet, merdiven altı sentetik uyuşturucuyu kaçak yollarla ve içinde böcek ilacı, gaz yağı, DDT bunar katılarak yapılan bir madde ve esrarın türevi. Fakat bu maddeyi kullanıp ta ölen gençlerimize sağlık kurulları ve adli tıp kurumu dahil kalp krizi olarak rapor verilmiyor. Bunun bir kiti var. Bu kit Türkiye’de maalesef yok. Yani bir kişi Bonzai kullanıp öldüğü zaman kalp krizi raporu verildiğinde satıcıyı yakalasanız dahi buna cezai müeyideyi adam öldürmekten yapamıyorsunuz. Yok benimle alakası yok diyor. O kadar kötü bir madde. Çocuklarımıza uyuşturucu illeti bulaşmaması için buna el birliğiyle, el vermeliyiz.

Şimdi eczanelerden biz bunu kaldırdık ve sadece üniversite hastanelerinde var. Alkol tedavisini bitirdikten sora kişinin isteğine bağlı bir ilaç verilir, Yani canın çok istediğinde bu ulaçtan al denilir. Fakat bizim bu ablalarımız., annelerimiz nedense kulaktan duyma bu ilacı duyuyor ve alkol kullanan çocuğun yada eşinin yemeğine katıyor haberi olmadan. Ve bu yemekle birlikte ilacı alıyor arkadaş üç gün sora ölüm. Ve bunu canlı örneğini burada eski sigorta hastanesinde bir hemşire hanım kardeşine uyguladı. Böyle şeylere sakın itibar etmesin halkımız. Yani o ilacı yemeğe katınca içkide soğuyormuş, hayır böyle bir şey yok ve perçe pençe olup adam gidiyor. Bunlar için biz sizden dernek olarak, bu işe siyasi parti olarak bakmıyorum inanı bir anne bir bayan hakikaten çok duyarlılık gösterdi Mevlüde Yalçıner hanımefendi. Buz bu sene bir yerlere ulaşacağımızı tahmin ediyorum. Bu şehir bizim. Burada doğduk burada yaşayıp burada öleceğiz. Birbirimize hep sahip çıkmalıyız.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ MADİYATSIZLIK KÖTÜ YOLARA İTİYOR

Toplantıya katılan muhtarlarda üniversite öğrencilerini çoğunluğunun maddiyatsızlık nedeniyle fuhuş gibi yolara itildiğini belirten muhtarlar buna bir çözüm bulunmasını ve devletin bu konuya el atması gerektiğini belirtiler.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Türkiye Muhtarlar Derneği zonguldak haberleri şerafettin nas haber son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM
ANA HABER 17 KASIM 2017
ANA HABER 17 KASIM 2017