"CANI SIKILAN DERNEK KURUYOR"

Bu içerik 4018 kez okundu.

HASAD Halk Oyunları Derneği Başkanı Orhan Yazıcı, "Zonguldak’ta canı sıkılan denek kuruyor. Dernek enflasyonu yaşanıyor. Büyükşehirlerde bile 7 tane halk oyunu derneği yok" dedi.

 

Halk Oyunları Sergileme ve Araştırma Derneği (HASAD) Başkanı Orhan Yazıcı, dernek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Ercan Demir’in çarpıcı açıklamalarda bulunan HASAD Halk Oyunları Derneği Başkanı Orhan Yazıcı 1979 Yılında kurulan bir dernek olarak Zonguldak’ta, halk oyunları ve spor dallarında faaliyet gösterdiklerini, ilimizi yurt dışında ve yurt içindeki festival ve kültür sanat etkinliklerinde temsil ettiklerini söyledi.

"Büyük şehirlerde bile bu kadar dernek yok" diyen Orhan Yazıcı "Zonguldak’ta canı sıkılan dernek kuruyor. Zonguldak'ta 7 tane halk oyunları derneği var." diyerek; "Önemli olan dernek kurmak değil o derneğin yaşatılmasıdır"  diye konuştu.

Yazıcı, Zonguldak Belediyesi’nin imkanları ölçüsünde derneklerine destek verdiklerini ifade ederek sorularımızı şu şekilde cevapladı:

 

SORU: Başkanım kendinizi tanıtır mısınız?

CEVAP: Adım Orhan Yazıcı. Halk Oyunları Sergileme ve Araştırma Derneği başkanıyım. Yaklaşık 36 yıldır bu derneğin içindeyim. Bir dansçı, yönetici ve 15 yıldır dernek başkanıyım. Bugünde 2016-2017 sezonunu halk oyunları dalında açılışını yapmak üzere burada toplandı. Çocuk genç ve veteran gurubunu bilgilendirme toplantısı altıda toplayıp, gelecek hafta ise gençlerimiz ve yetişkinlerimiz salonlarımızı doldurur inşallah. Önümüzdeki sene vereceğimiz programları hep birlikte yaşayacağız.

 

SORU: Halk oyunları ve sporda oldukça faalsiniz. Biraz çalışmalarınızla ilgili bilgi verir misiniz?

CEVAP: HASAD artık bir marka oldu. Halk oyunlarının yanında HASAD Gençlik ve Spor Kulübü adında bir kulübümüz var. Bu kulübün içinde halk oyunları ve diğer spor branşlarımızda var. Öncelikle Halk Oyunları olmakla beraber 3. ligde bayan ve erkek voleybol takımımız bulunmaktadır ve yılardırda voleybolda Zonguldak’ı temsil etmektedir.

 

SORU: Kaç yıldır faaliyettesiniz?

CEVAP: 1979 yılında kurulan halk oyunları derneğimiz, yaklaşık 37 yıldır Zonguldak’ta faaliyetlerini devam ettirmekte ve ilimizi ve ülkemizi başarıyla temsil etmektedir. 2010 yılında da HASAD Gençlik ve Spor Kulübü’nü kurduk. 5 yıldır da ilimizi hem halk oyunlarında ve bunun yanında voleybolda da ilimizi il dışında temsil ediyoruz.

 

SORU: HASAD olarak bu sene ki hedefimiz nedir?

CEVAP: Halk oyunlarında her yıl olduğu gibi yurt içinde ve yurt dışında ilimizi temsil etmek. Tabi asıl hedefimizi çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan kurtarmak. Büyüklerimizi de okul ya da işlerinden arta kalan zamanda sosyal hayatta, sosyal faaliyette hobilerini hayata geçirmek. Kimsenin burada da azıl işi halk oyunu değil. Benim de dahil, çalışanlarımızda ya öğrenci, ya kamu personeli yara özel sektörde çalışan yada esnaftır. Amacımız Zonguldak’ın gençlerine, çocuklarına ve büyüklerine boş zamanlarında değerlendirmek ve tabi ki bunu yaparken de kültürümüzü yaygınlaştırmak, halk oyunlarımızı gelecek nesillere öğretmek ve aktarmak.

 

SORU: Kayıtlarınız devam ediyor mu?

CEVAP: Kayıtlarımız devam ediyor. Cumartesi günü ilk salona giriş günümüz olacak. O güne kadar kayıtlarımız alınıyor. Buradan ben çocuklarımıza, gençlerimize ve yetişkinlerimize sizlerin aracılığıyla sesleniyorum. Bu Cumartesi(15 Ekim) salonlarımızda çocuk, genç ve yetişkin gruplarında çalışmalarımıza başlayacağız. Bizimle bağlantıya geçebilirler

 

SORU: Zonguldaklıların halk oyunlarına ilgisi nasıl?

CEVAP: Şimdi her dalda ve her branşta olduğu gibi halk oyunlarına gönül veren arkadaşlarımız, dostlarımız, tanıdık camia var. Nasıl spor dalında faaliyet ilgi varsa da halk oyunlarına da vardır. Zaten tamamiyle tüm Zonguldak’tan böyle bir şey bekleyemeyiz. 7 tane dernek olduğuna göre Zonguldak’ta, bildiğim kadarıyla belki daha fazladır,8 tane halk oyunları derneği var ki bu demektir ki Zonguldak’ta yeterli potansiyel vardır. Ama tabi bu dernekçiliğe katkıda bulunabilen, yeterice sponsor yada iş adamımız ya da güçle belediyelerimiz var mı, bu tartışılır tabi.

 

SORU: Halk oyunları derneklerinin Zonguldak’ta çok fazla olduğunu düşünüyor musunuz. Zonguldak’ta dernek enflasyonu mu var mıdır?

CEVAP: Yani var. Ben Büyükşehirlerde 7 tane halk oyunu derneği olduğunu duymadım bile. Yani belli başlı büyük dernekler var. Herkes o çatılar altında toplanıyor. Burada canı sıkılan dernek kuruyor. Canı sıkılan dernek kapatıyor. Önemli olan o derneği kurmak değil o derneği yaşatmaktır. Biz bundan dolayı çok mutluyuz. 1979 yılında kurulan bir derneğin hala ayakta olması bize kıvanç verir. Ülkemizi tarasak 1979 yılında kurulan dernek sayısı çok azdır.

 

SORU: Halk oyunları kültürümüzü yansıtıyor. Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’de kültür faaliyetlerine önem verdiğini söylüyor. Peki sizce yeterli katkıyı veriyor mu HASAD olarak?

CEVAP: Şimdi şöyle bir durum var. Sayın Belediye Başkanımız tabiî ki imkanlar çerçevesinde bize yardımcı oluyor, belediyenin imkanlarını bize sunuyorlar ama biz tüm dernekler için veya tüm bizim gibi amatör dernekler için olması gereken şu. Yani ben dernek kurup belediyeye sırtımı yaslayıp ya da bir iş adam bize sponsorluk yapsın, böyle bir mantık yok. Her dernek kendi imkanlarıyla bir kere yapacağı işin yüzde 80’ini, yüzde 90’ına kadar ki imkanlarıyla, üye aidatları vs. içindeki üyeleriyle beraber katkıda bulunarak yüzde 70, yüzde 80’lere gelmesi lazım ki bir işadamından, veya belediyelerden katkı istesin yüzde 20’siniy yüzde 10’u da iş adamımız veya belediyemiz yapsın. Ya iyi, derneği kuralım gerisin belediye yapsın. Böyle bir mantık yok. zaten bu dernekçilikte değildir yani. Dernekçiliği aforoz etmektir.

(RÖPORTAJ-ERCAN DEMİR)

 

 

 

HASAD zonguldak haberleri haber son dakika orhan yazıcı röportaj
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017
KURAN İKLİMİ 19 EKİM 2017
KURAN İKLİMİ 19 EKİM 2017