Engellilere MÜJDE! (TIKLA-İZLE)

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin, engelli Açık Öğretim öğrencilerine müjde verdi

Engellilere MÜJDE! (TIKLA-İZLE)
Bu içerik 1995 kez okundu.

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin, engelli Açık Öğretim öğrencilerine müjde verdi

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin, engelli Açık Öğretim öğrencilerine müjde verdi.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF), engelli öğrencilerin dezavantajlarını azaltmaya devam ediyor. Yıllardır engelli öğrencilere özel olarak uygulanan sınavlar ile oluşturulan fark, yeni yönerge ile daha da geliştiriliyor.

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde (AÖF) eğitim gören engelli arkadaşlarımızdan engel grubu işitme engelli ve görme engelli olan öğrenciler büyük zorluklar yaşıyorlar ve bazı derslerde kesinlikle başarı sağlayamıyorlar. Bu konuda yüksek öğretim kurumumuz bir çalışma yaptı ve Açık Öğretim’de okuyan işitme ve görme engelli öğrenciler için özel bir uygulama yapılacak ve buda şöyle olacak. Başarılı olamadıkları dersler için bunara ders seçme hakkı verilecek ve bu haktan dolayı da özeli bunlara eğitim verilerek sınavlara hazırlanacaklar ve bu zorlukları aşmış olacaklar” dedi.

Şirin engelli öğrencilerin bulundukları il ve ilçelerde ÖSYM’ye başvurmaları gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Bilindiği gibi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde (AÖF) eğitim gören engelli arkadaşlarımızdan engel grubu işitme engelli ve görme engelli olan öğrenciler büyük zorluklar yaşıyorlar ve bazı derslerde kesinlikle başarı sağlayamıyorlar. Bu konuda yüksek öğretim kurumumuz bir çalışma yaptı ve Açık Öğretim’de okuyan işitme ve görme engelli öğrenciler için özel bir uygulama yapılacak ve buda şöyle olacak. Başarılı olamadıkları dersler için bunara ders seçme hakkı verilecek ve bu haktan dolayı da özeli bunlara eğitim verilerek sınavlara hazırlanacaklar ve bu zorlukları aşmış olacaklar. Bunun için görme ve işitme engelli arkadaşlarımız illerinde ve ilçelerinde bulunan ÖSYM bürolarına müracaat ederek bu konuda daha geniş bilgi alabilirler”

Hüseyin şirin açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF), engelli öğrencilerin dezavantajlarını azaltmaya devam ediyor. Yıllardır engelli öğrencilere özel olarak uygulanan sınavlar ile oluşturulan fark, yeni yönerge ile daha da geliştiriliyor. Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Açıköğretim Sistemi’nden sorumlu Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Güney, Açıköğretim Sistemi’nde engelli öğrenciler için mümkün en iyi öğrenme koşullarının oluşturulması için günümüz teknolojilerinden de yararlanılarak her geçen gün yeni öğretim materyallerinin hazırlandığını ve var olan materyallerin güncellendiğini kaydetti.

Bu çalışmalar kapsamında merkez büro ve konu hakkında uzmanlardan oluşan bir komisyon tarafından, engelli bireylere yönelik sivil toplum kuruluşlarının da katkısıyla, engelli öğrencilerden gelen taleplerin değerlendirileceğini ve engelli öğrencilerin başarısız oldukları dersler ile ilgili düzenlemeler yapılacağını anlatan Prof. Dr. Güney, “Buna göre özellikle görme ve işitme engelli öğrencilerin engeli ile doğrudan ilgili olup zorlandığı dersler için önce uyarlama yoluna gidilmesi; uyarlamanın yapılamaması durumunda ise bu derslerin eşdeğer birer ders ile eşleştirilerek engelli öğrenciler için uygulanması, eşleştirme işlemlerine 2016-2017 öğretim yılı bahar döneminde başlanması planlanıyor. Görme ve işitme engel bilgisini raporlandıran ve bu bilgisi sistem dahilinde bulunan öğrenciler, ilan edilecek tarihler arasında engelleri nedeniyle zorlandıkları dersler için öğrenci otomasyonundan başvurularını gerçekleştirebilecekler. Engel bilgisi sistemde henüz bulunmayan veya sistemdekiyle farklı bir engel durumu bulunan öğrencilerin ise bulundukları şehirdeki Açıköğretim Sistemi bürolarına başvurmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı”

(HABER-ERCAN DEMİR)

HÜSEYİN ŞİRİN zonguldak haberleri haber son dakika Türkiye Sakatlar Derneği aöf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
ANA HABER 22 KASIM
ANA HABER 22 KASIM