En büyük hayalim gece maçı oynatmak

En büyük hayalim gece maçı oynatmak
Bu içerik 4066 kez okundu.

Futbol İl Temsilcisi Metin Malkoç, amatör futbolun gelişmesi içen yapacakları çalışmalar hakkında Ercan Aygün’ün sorularını yanıtladı.  Sorularımıza içtenlikle cevap veren Metin Malkoç, Futbol İl Tertip Komitesi’nin kurumsal bir yapı anlayışı ile  çalışması için somut adımlar attıklarını belirtti. En büyük hedeflerinden birinin gece maçı oynatmak olduğunu belirten Malkoç şöyle konuştu

 

ERCAN AYGÜN: SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

METİN MALKOÇ: 1961 doğumluyum. Zonguldak Belediyesinden emekliyim. Evli ve 1 çocuk babasıyım.

Zonguldak Belediyespor’da yaklaşık 10 seneye yakın futbol oynadım. Kozlu Belediyespor başta olmak üzere bazı takımlarda 10 seneye yakın yöneticilik yaptım. Amatör sporun içinden gelen biriyim. Amatör sporun sorunlarını  çok iyi biliyorum. Bu sorunları çözmek için göreve talip olduk,

 

 

KAÇ SENEDİR ASKF’DE GÖREV ALIYORSUNUZ?

METİN MALKOÇ: Çeşitli kulüplerde yöneticilik yaptıktan sonra 2008 yılında Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu yönetimine girdim. 8 senedir ASKF’de çeşitli kademelerde görev yapıyoruz. Ayrıca futbol tertip komitesinde görev aldım. Amatör  sporun sorunlarını çömez için çalıştım. Bu alanda tecrübe kazandım.

 

 

FUTBOL İL TEMSİLCİLİĞİ GÖREVİNE  NASIL BAŞLADINIZ?

METİN MALKOÇ: 2016 yılının Haziran ayında Amatör Spor Kulüpler Federasyonu’nun genel kurulu oldu. Kemal Demir arkadaşımız başkanlığa adaylığını açıkladı. Bizde onun listesinde yer aldık ve destek verdik. Seçimden önce Futbol İl Temsilcisi olarak görev yapan Kemal Demir, ASKF Başkanlığına adaylığını koyduğu için bu görevinden istifa etti. Futbol İl Temsilciliği görevine ben vekalet ettim. Haziran ayında yapılan seçimleri Kemal Demir ve ekibi kazandı. Seçim sonrası benim vekalet olarak baktığım Futbol İl Temsilciliği görevine asaleten atamdım.

 

FUTBOL İL TEMSİLCİLİĞİ GÖREVİNİZDE NE GİBİ ÇALIŞMALAR YAPMAYI PLANLIYORSUNUZ ?

METİN MALKOÇ : 5 Haziran seçimlerinden sonra Kemal Demir ASKF Başkanlığına seçildiği için benimde de Futbol İl Temsilcisi olarak  atama  yazım geldi ve  göreve başladık. Daha sonra tertip komitesi seçimlerini yaptık ve üyeleri belirledik. Bizim bu dönemde yapmak istediklerimiz var.

Öncelikle  daha ciddi şekilde çalışarak kurumsallaşma yolunda adımlar atmak istiyoruz. Yani  her şeyi  plan ve program içinde  yapacağız. Mesela fikstürleri sezon başı belirleyeceğiz. Çok önemli bir gelişme, ölüm, kalım olmadıkça maç programlarını  değiştirmeyeceğiz. İl Tertip Komitesinin  aldığı kararları değiştirmeyi düşünmüyoruz. Biz tüm kulüplere eşit mesafede, onların menfaatleri doğrultusunda çalışıyoruz. Kulüplerimiz de bize yardımcı olsunlar. Haftada 60 maç oluyor. Biz bu maçları haftalık programa oturtmak zorundayız. Saatlerini ayırıyoruz. Mesela bir hafta Cumartesi oynayan takımı ertesi hafta Pazar gününe vermeye çalışıyoruz. Bunlara özen gösteriyoruz, kulüplerimizi mağdur etmemeye çalışıyoruz. Kulüplerimiz de bize destek olsunlar.

 

 

SİZ GEÇMİŞTE  FUTBOLCU OLARAK AMATÖR KÜMEYE  HİZMET ETTİNİZ. ŞU AN FUTBOLUN BAŞINDASINIZ. FUTBOLCULUK  ZAMANLARINIZDAN  ŞU ANKİ DURUM HAKKINDA BİR FARK VARMI?

 

METİN MALKOÇ:  Futbolculuk anlamında eksi günleri özlüyoruz. Bizim futbolculuk zamanında  sahalar topraktı, malzemeler bu kadar kaliteli değildi. Toplar ağırdı. Gülle gibiydi. Şimdi ise şartlar çok daha iyi. Sahalar sentetik. Malzemeler  süper.  O zamandan bu zamana  çok büyük farklar var. Ama sporcu çıkmıyor. Şu an sadece saha sıkıntımız var. Tesislerimiz yetersiz.

 

 

KULÜPLERİN ALT YAPIYA BAKIŞ AÇISI NASIL?

METİN MALKOÇ: Eskiden zor şartlarda mücadele eden takımlarımız alt yapıya çok önem verirdi. Dışarıdan kolay kolay  transfer yapmazlardı. Alt yapıdan yetiştirdikleri oyuncularla  mücadele ederlerdi. Şimdi ise alt yapıya pek önem verilmiyor. U14-U15 gibi alt yapı kategorilerde lig kurmakta zorlanıyoruz. Şimdiki zamanda takımlarımız alt yapı oluşturmakta zorluk çekiyor. Çocuklar bilgisayar  ve internet  ortamında fazla  zaman geçirdikleri ve eğitimlerine de biraz önem verdikleri için sahalara gelmiyorlar. Bana göre eğitimle spor bir arada yürütülebilir. Yeter ki sistemli çalışınlar.

 

 

 GÖREV SÜRESİNCE YAPACAĞINIZ ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ ?

METİN MALKOÇ:  Biz Kemal Demir başkanımız öncülüğünde  seçimlere girerken kulüplerimize bazı sözlerimiz vardı. Bunların en önemlisi olan sponsorluk  sistemini hayata geçirdik. Süper amatör küme, birinci küme merkez ve Çaycuma gruplarının sponsorlarını hallettik. Ereğli grubu sponsorluk sözleşmesini ise en kıza zamanda imzalayacağız. Görüşmeler tamamlanmak üzere. Kilimli grubu için de görüşmelerimiz sürüyor.

 ASKF’nin internet sitesini yeniledik. Kulüplerimiz  her türlü bilgiye oradan ulaşabilir.

Sözlerimizin büyük bir bölümünü yerine getirdik. Şimdi en büyük hedefimiz Fener sahasında geçe maçları oynatmak. En azından haftada 1 maç oynatmak. Fener sahasının  eksik lambalarının onarılması ve yenilerinin takılması için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Ahmet Karayılmaz ile görüşmelerimiz sürüyor.

 

 

 

BU SENE AMATÖR LİGLERDE UYGULANAN YENİ STATÜ VARMI?

METİN  MALKOÇ:  Evet. Futbol Federasyonu bazı yeni uygulamalar hayata geçirdi. Bunlardan en önemli olanı ise yaş statüsü. Belirlenen yaşta futbolcu oynatmayan takımlar  veya yaşı küçük oyuncuları üst kategorilerde oynatmaları  durumunda hükmen yenik sayılacaklar. Biz sezon başında Kulüplerimize kitapçıklar dağıttık. Kulüp yöneticilerimiz bu kitapçıkları mutlaka okusunlar.  Orada her şey yazıyor. Mağdur olmamaları için bu kitapçıkları okusunlar. Ayrıca bize sorulduğunda da kendilerine gerekli bilgileri veriyoruz. Bu sene kulüplerin yaş  statüsünden dolayı çok canı yanacağa benziyor. Onun için mutlaka kitapçığı okusunlar.

 

 

 

 İL TEMSİLCİLİĞİ GÖRENİZ SÜRECİNDE BAŞINIZA GELEN İLGİNÇ ONAYLAR VARMI. ?

METİN MALKOÇ: İlginç olay değil de, kulüplerimize garip isteklerle geliyorlar.

Biliyorsunuz futbolcu sağlığı çok önemli. Mesela bir kulübümüz lisans yaptırmaya geliyor. Sağlık raporunu soruyoruz bize  darılıyor. Sonra getiririm diyor. Zaten eksik olan evraklarla da lisans yapmak yasak. Kulüplerimiz buraya bir işlem yaptırmaya gelirken evrakları eksiksiz getirsinler. Bu evrakları biz değil Futbol Federasyonu istiyor.  Bir de amcam asta, teyzem hasta gibi sebeplerden dolayı  maçlarının saatini değiştirmek veya o hafta maç oynamak istemeyen kulüp yöneticileri var. Lütfen böyle garip isteklerle bize gelmesinler. Makul ve mantıklı istekleri olduğu zaman yerine getirilebiliyoruz.  Ancak mantıksız işleri yapmamızı bizden istemesinler.

SON OLARAK VERMEK İSTDEĞİN BİR MESAJ VARMI?

METİN MALKOÇ: Ben yeni sezonda tüm spor camiasına başarılar diliyorum. Kazasız-belasız bir lig olmasını diliyorum.

 

 

metin malkoç röportaj ercan aygün haber son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM
ANA HABER 17 KASIM 2017
ANA HABER 17 KASIM 2017