Bu belgeyi kim verdi ?

Bu belgeyi kim verdi ?
Bu içerik 1156 kez okundu.

 İl Genel Meclisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği “ ÇED OLUMLU BELGESİ”ni yok saydı. Bakan adına Genel Müdür tarafından imzalanan ÇED Olumlu Belgesi, İl Genel Meclisi’nde oluşturulan komisyon tarafından geçersiz sayıldı.  Ahmet Kartal tarafından 4.431 metre kare alanda işletilmek istenen etlik piliç yetiştirme tesisine olumlu rapor veren ve işletilmesinde sakınca bulunmadığı yönünde görüş bildiren tüm devlet kurumlarını töhmet altında bırakan İl Genel Meclisi’nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın üzerinde bir kurum olup olmadığı tartışılıyor. İlgililer, İl Genel Meclisi’nin çok tartışmalı kararı üzerine “ Bu belgeyi kim verdi? Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ÇED raporu geçerli değil mi?” şeklinde konuşuyor.

 Sözkonusu tesisle ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 21.04.2016 tarih ve 4154 sayılı kararı ile “çevresel etki değerlendirmesi olumlu” kararı verildiği, DSİ 232. Şube Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, EnerjiSA, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve diğer ilgili kuruluşlardan olumlu raporlar alındığı ve bu raporlara istinaden ÇED raporu düzenlendiği halde, İl Genel Meclisi Komisyonu’nun hangi “uzman” yetkilileri ile Bakanlığın verdiği ÇED raporunu geçersiz saydığı merak ediliyor.

 Tavuk çiftliği işletmecisi Ercan Kartal’ın, İl Genel Meclisi Komisyonu tarafından “sahte rapor” düzenlendiğine ilişkin iddialarının idari ve adli makamlar tarafından değerlendirilmesi bekleniyor. İl Genel Meclisi’nin, Bakanlık yetkilileri ile ilimizdeki ilgili kamu kuruluşlarını zan altında bırakan kararının, uzman kişiler tarafından incelenmesi isteniyor. Anılan çiftlik çevresinde 9 adet keson kuyu bulunduğuna ilişkin rapor tutan İl Genel Meclisi Komisyonu’nun ve bu yönde karar veren İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli ile meclis üyelerinin bu raporu ispat edecek resmi kayıtları ortaya çıkarması, aksi halde komisyon tarafından, siyasi baskı ile “sahte rapor” düzenlendiğinin açıkça anlaşılacağı belirtiliyor. (Haber Merkezi)

zonguldak haberleri haber son dakika ercan kartal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
ANA HABER 22 KASIM
ANA HABER 22 KASIM