Künyesiz ürünleri şikayet edin

Künyesiz ürünleri şikayet edin
Bu içerik 751 kez okundu.

Zonguldak Belediyesi Hal Müdürü Uğur Arslan, tüketicileri bilinçli olması konusunda uyardı.

 

Zonguldak Belediyesi Hal müdürü Uğur Arslan, tüketicileri bilinçli olması konusunda uyardı.

Arslan yaptığı açıklamada 5957 sayılı halk kanununa göre market ve manavlarda künyesiz satışların yasak olduğu ve künyesiz satış yapan market ve manavları kendilerine şikayet etmesi gerektiğini söyledi.

Zonguldak Belediyesi hal müdürlüğü olarak kent merkezinde bulunan meyve ve sebze satan çok sayıda işyerine kesintisiz denetim gerçekleştirdiklerini belirten Arslan, “Bugüne kadar yaptığımız denetimlerde çok sayıda market ve manavlara cezai işlem uyguladık” dedi.

KÜNYESİZ SATIŞ KESİNLİKLE YASAKTIR

Arslan meyve ve sebzede künyesi bulunmayan ürün satanların cezasının 6 bin 512 lira gibi ağır bir ceza uygulandığını belirti ve tüketicilerin sağlığı için denetimlere devam edeceklerini kaydetti. Arslan şunları ifade etti:

“12.2.2012 tarihinde 5957 sayılı hal kanuna göre bütün manav merket ve pazarcılara künye numarası satış yaptığına dair bir belge dağıtık. Bununda 6512 TL cezası var. Her malın kimlik numarası kimliği mevcut olacak adı nereden geldiği tarihi malın cinsi malın türü, nereden alındığına dair bütün her malın tek tek künye numarası mevcut olması gerekir Eğer biz bu denetimleri yaptığımız zaman her mal başına künye numarasını görmediğimiz halde cezai işlem uygulaması yapıyoruz.

11016 tarihinde 5957 sayılı hal kanuna göre künye numarası uygulamasına geçmiş bulunmaktayız. Bu konuda esnafı, pazarcı ve market, manavlara bildiri gönderdik. Bunun cezası da 6512 TL dir. Malın cinsi gideceği yer, tüketime sunulduğu yer ile ilgili tüketicilerin “hal.com.tr’ye girip bu konuda malın kendisine ait bilgisine ulaşabilirler. Ürün hakkında “hal com.tr”en öğrenebilirler. Bu künye belgesi de malın çıkış tarihi malın adı, cinsi türü maklin hangi üretim bölgesinden geldiği hangi tüketim bölgesine gideceği belli Eğer marketler bu künye numarasına geçildi denetimlerimiz sonucu bunları ben kendim görüyorum. Vatandaşın da görmesi lazım Vatandaşlarımızın tüketicilerimizin bunu görmediği takdirde bize ulaşarak biz denetimlerimiz yaparız”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Zonguldak Belediyesi haber son dakika uğur arslan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 24 KASIM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 24 KASIM 2017
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017