GURBETTE 600 BİN ZONGULDAKLI VAR

GURBETTE 600 BİN ZONGULDAKLI VAR
Bu içerik 1226 kez okundu.

Almanya’da Avrupa Zonguldaklılar Derneği’nin düzenlediği 20.Yıl etkinliğe katılan Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, geceyi değerlendirdi.

Almanya’da yoğun bir Zonguldak nüfusunun yaşadığını belirten Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, “Gerşenrkirsen, Duisbuk ve Essen’de müthiş bir Zonguldaklı var. Bunun yanında Bartınlısı, Karabüklüsü var. O bölge de yüksek düzeyde Zonguldaklı topluluğu var. başkanımızın belirttiği rakam var ve biz o rakamı 300 bin falan biliyorduk ama 600 bine yaklaşın Zonguldaklı var. Bu anlamda bu derneğin çalışmalarını biz zaten kedimiz olarak zaman zaman takip ediyorduk ve bu seferde canlı görme fırsatı bulduk” dedi.

Almanya’da Zonguldak havaalanı’nda iç ve dış hatlara açılarak rekabet sağlanması gerektiğini ve Almanya’da bu konunu ele alındığını belirten Akbıyık, “Uzun zamandır Zonguldaklı gurbetçiler ile Zonguldak’ta yaşayanların bir iletişim kopukluğu vardı. Avrupa Zonguldaklılar Derneği bu kopukluğu gideriyor” dedi.

Derneğe Zonguldak’tan destek vermeye devam edeceklerini belirten Akbıyık, gecede Avrupa Zonguldaklılar Derneği’nden Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’ne plaket takdimi yapıldığını belirterek teşekkür etti.

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, Almanya’da Avrupa Zonguldaklılar Derneği’nin düzenlediği 20. yıl etkinliğini şöyle değerlendirdi:

ALMANYA’DA HEM ZONGULDAK GAZETECİLER CEMİYETİ ÖRGÜTÜMÜZ ADINA ORADA GÖREV ALDIM HEMDE GAZETECİ KİMLİĞİMİZLE ZONGULDAK’I TEMSİL ETTİK.

“Almanya’da Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve dayanışma Derneği’nin bu sene 20.yıl etkinlikleri ve kutlama törenleri vardı. Burada derneğin başkanı Mehmet Karakulak ve yönetim kurulu yoğun bir çalışma ile bu organizasyonu yatılar. Avrupa Zonguldaklılar Derneği genelde yaptığı Zonguldaklılar gecesi uzun yılardır hem ilgi görüyor hem de Zonguldaklı gurbetçilerinde Zonguldak’ta yaşayan önde gelen isimlerin bir araya gelmesi sağlıyor. Bu açıdan bakıldığı zaman geçen sene dernek etkinlik yapamamıştı ve bu sene 20.yıl dolayısıyla görkemli bir etkinlik yapalım, hem Zonguldak’taki önemli isimlerle Avrupa’daki gurbetçilerin bir araya gelmesini sağlanmaktı. Bu anlamda dernek önemli bir görev yerine getiriyor. Hakikaten Zonguldaklı gurbetçilerimizle bizlerin bir araya gelmesi ve o vesileyle de orada yapılan etkinlikler hem önem arz ediyor hem de buluşmayı sağladığı için önemli bululuyorum. Bu sene ki etkinliğe bende özel davetliydim. 2 günlük bir proğramdı. Perşembe gün başlayan yolculuğum Pazar günü bitti.  Almanya’da hem Zonguldak Gazeteciler cemiyeti örgütümüz adına orada görev aldım hemde gazeteci kimliğimizle Zonguldak’ı temsil ettik. Bu anlamda ilk gün direk gerşenkişle’de Türklerin yoğun olara yaşadığı bölge hem derneği ziyaret ettik, derneği ziyaret ederken aynı gün bazı önemli görüşmelerde bulunduk ve akşamda uydudan yayın yapan Kanal Avrupa diye orada yaşayan Türkleri temsil eden televizyonunda canlı yayına çıktık. Cuma günü de hemen ertesi günde akşam gala yemeği vardı ve çok güzel bir katılım sağlandı. Zonguldak’tan iki tane milletvekilimiz yer aldı. AK Parti’den Faruk Çaturoğlu Londra’dan geldi. CHP’den Ünal Demirtaş yer aldı. Belediye başkalarımız kendileri ve ekipleriyle birlikte geldiler. Bir çok önemli ismi orada gördük. Büyük bir katılım sağlandı. Yemek organisazyonu 1500 kişilik bir salonda yapıldı. Kolay iş değil Bir derneğin böyle etkinlikleri peş peşe devamlığı ve sürekli yapması.

ZONGULDAK HAVAALANI’NDA İÇ VE DIŞ HATLARA AÇILARAK REKABET SAĞLANMALI

Orada Zonguldak-Almaya birlikteliğinde havaalanı konusu gündeme geldi. Mesela Zonguldak havalimanı dış hatlara açıldı fakat yüksek bir fiyat var. Bu konuda açılıyor fakat Zonguldak her nedense yüksek fiyatlara maruz kalıyor. İstanbul’dan bine vatandaş 200, 250eura’ya gidiyor, Zonguldak’tan bine vatandaş ise 470 euro’ya gidiyor. Aynı fiyata yükseklikleri hala giderilmiş değil, havaalanın iç hatlara açılsın, dış hatlara da açılsın ve daha yoğun çalışsın, rekabet olusun. Bu konuda Avrupa Zonguldaklılar Derneği milletvekilleriyle görüşme yaptılar. Neler yapılabilir.

UZUN ZAMANDIR ZONGULDAKLI GURBETÇİLER İLE ZONGULDAK’TA YAŞAYANLARIN BİR İLETİŞİM KOPUKLUĞU VARDI. AVRUPA ZONGULDAKLILAR DERNEĞİ BU KOPUKLUĞU GİDERİYOR.

Uzun zamandır Zonguldaklı gurbetçiler ile Zonguldak’ta yaşayanların bir iletişim kopukluğu vardı. Dernek bu kopukluğu gideriyor. Bunu gördük. Orada bayağı yaşayan bir yurttaşımız var ve Zonguldaklı yurttaş sayımız oldukça yüksek. Gerşenrkirsen, Duisbuk ve Essen’de müthiş bir Zonguldaklı var. Bunun yanında Bartınlısı, Karabüklüsü var. O bölge de yüksek düzeyde Zonguldaklı topluluğu var. başkanımızın belirttiği rakam var ve biz o rakamı 300 bin falan biliyorduk ama 600 bine yaklaşın Zonguldaklı var. Bu anlamda bu derneğin çalışmalarını biz zaten kedimiz olarak zaman zaman takip ediyorduk ve bu seferde canlı görme fırsatı bulduk. Dernek binasını ziyaret ettik. Güzel bir dernek binaları var. Çalışma odaları var. Büroları var. Küçükte olsa böyle lokal gibi yerleri var. Şehrin merkezinde bir yer edinmişler. Bunu daha da büyütmeye çalışıyorlar. Başkan ve ekibini ben hem özverili hem cesaretle ve hem de zamanlarını ayırmaları açısından yaptıkları bu etkinliğin ben önemi olduğunu düşünüyorum. 20.yıl olması önemini bir kez daha altı çizildi. Bir çok Zonguldaklını da orada olması ben o gün Zonguldaklı gurbetçilerimizin eğlencesinde bir araya gelerek mutluluk paylaşmalarına vesile olduk. Zonguldak’tan da sanatçılar vardı orada. Güzel bir oluşumdu. Yapılan konuşmalar güzeldi. Bizde bu olaya şahit olduk. Bu gecenin daha farklı ve daha önemli olduğunu düşünüyorum. 29.yıla gelmiş bir derneğin bizim gibi köklü dernekçilik faaliyetleri buluna kişilerinde bu olaya şahit olması güzel ve onlara her türü desteği veriyoruz.

DERNEĞE ZONGULDAK’TAN DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Ben Avrupa Zonguldaklılar Derneği yönetim kurulu başkanına çalışmaları da başarılar diliyorum. Bunda sonra Zonguldak ayağında biz onların her zaman için temsilcisi olacağız her zaman için onlara her türlü katkılı ve desteği vermeye devam edeceğiz. Oradaki arkadaşlarımız da bizim yanımızda oldukların hissetmeleri onlara güç veriyor. Bu desteği onlara hep vereceğiz. Ben güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Evet bizim için iki günlük bir seyahatti. Gördük ve geldik, çokta güzel oldu.

AVRUPA ZONGULDAKLILAR DERNEĞİ’NDEN ZONGULDAK GAZETECİLER CEMİYETİ’NE PLAKET TAKDİMİ..

Avrupa Zonguldaklılar Derneği’nin 20.Yıl etkinlikleri çerçevesinde dernek başkan ve yönetim kurulu Zonguldak Gazeteciler cemiyeti’ni bir plaket takdimi Almanya’da gerçekleştirdi. Bu plaketi bizlere takdim ederek Avrupa Zonguldaklılar Derneği’ne katkılardan ve desteklerden dolayı bize bir plaket takdim ettiler. Benin bu manada Avrupa Zonguldaklılar derneği’nin bu plaketini başta yönetim kurulu üyelerimiz, üyelerimiz ve Zonguldaklı meslektaşlarım adına aldım. Tabiî ki bunu cemiyetimizin en güzel yerinde koruyacağız. Ben bu plaket için Avrupa Zonguldaklılar Derneği başkanına ve yönetim kurulu arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar”

(HABER-ERCAN DEMİR)

 

 

derya akbıyık zonguldak haberleri gazeteciler cemiyeti zonguldaklılar derneği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 22 EKİM 2017
ANA HABER 22 EKİM 2017
ARA HABER 22 EKİM 2017
ARA HABER 22 EKİM 2017