MECLİS ÇOK GERGİN GEÇTİ! İşte Tüm Detaylar...

MECLİS ÇOK GERGİN GEÇTİ! İşte Tüm Detaylar...
Bu içerik 945 kez okundu.

-Karakum’da ki ibadet alanı maddesi, CHP’nin değişiklik önergesine rağmen özel idareden geldiği şekliyle kabul edildi.

-Merkezi iş alanları (mia) revizyon imar planı yaşanan sert tartışmaların ardından kabul edildi. Tartışmalarda istifa edin sesleri yükseldi.

 

Zonguldak Belediye Meclisinin Ekim ayı ilk birleşim toplantısında gergin anlar yaşandı.Toplantıda Merkezi İş Alanları revizyon İmar Planı ile Karakum’daki ibadet alnı maddelerini görüşülmesi esnasında sert tartışmalar yaşandı. Bağımsız belediye meclis üyesi Turhan Demirtaş, CHP’li meclis üyesi ve meclisi yöneten başkan vekili Süleyman Özdağ’ı merkezi İş Alanları Revizyon Planı (MİA) maddesi görüşülürken planın duvara asılmamasını eleştirerek, bilgisizlik ve beceriksizlikle suçlayarak istifa etmesi istedi ve CHP’li Belediye meclisine böyle ciddiyetsizliğin yakışmadığını söyledi.

MUHARREM AKDEMİR İL DIŞINDAYDI..

Zonguldak Belediyesi’nin ekim ayı belediye Meclis Toplantısını ilk birleşimi tartışmalı şekilde gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’in şehir dışında olması nedeniyle katılamadığı toplantıya Süleyman Özdoğan başkanlık yatı.

 Toplam 11gündemmaddesi bulunan toplantıda açılış ve yoklamanı ardından, “İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 10.08.2016 tarih ve 206 sayılı, 03.06.2016 tarih ve 84 sayılı Meclis Kararıyla onaylanan Zonguldak Merkezi İş Alanları (MİA) revizyon imar planına mevzuat gereği askı süresi içerisinde yapılan itirazlar hakkındaki İmar Komisyonu Rapor” okundu.

TURHAN DEMİRTAŞ CHP’LİLERE İSTİFA EDİN DİYEREK TEPKİ GÖSTERDİ

Rapor hakkında söz alan Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Turhan Demirtaş, MİA planını duvara asılmamasını eleştirerek, “Neye itiraz edeceğiz ki plan bile ortada yok. Bu nasıl ciddiyetsizlik böyle. CHP’li belediye meclisine böyle şeyler yakışmıyor. Halkın itçinde olun ve halktan bir şey gizlemeyin. Halktan neyi gizliyorsunuz. Siz istifaya çağırıyorum” dedi. Özdoğan’la karşılıklı tartışmaların ardından tekrar söz alan Demirtaş hala astırmadınız diyerek neden korkuyorsunuz diye konuştu.

MHP DEMİRTAŞ’A DESTEK VERDİ

Ardından MHP adına söz alan. Salih alemdar, itirazların tek tek oylanması gerektiğini belirterek Demirtaş a destek oldu.

AK PARTİ KOMİSYONUN YENİDEN SEÇİLMESİNİ İSTEDİ

AK Parti grup sözcüsü Abdullah Karagüzel imar misyonu yeniden seçilmesini istedi.

CHP PLANI SAVUNDU VE ‘YANLIŞ ANLAMA’ VAR DEDİ

CHP Grup Sözcüsü ve İmar komisyonu Başkanı Mehmet İzzet Türkçelik’de, MİA Planını MHP, CHP ve AKP’nin oy birliği ile geçtiğini belirterek, itiraz edilmesini eleştirdi ve Demirtaş’ı isim vermeden eleştirdi.

Bunun üzerine tekrar söz alan Turhan Demirtaş eleştirilerini devam ettirerek geçe zamana karşın hala planın duvara astırılmadığını belirterek tepkilerini sürdürdü.

AK Parti meclis üyesi Mustafa Çağlayan Türkçelik’in birlikte karar verdik sözlerine tepki göstererek biz kimseyle anlaşmadık ve manipilasyon yapmayın. Biz çekimser oy verdik. Siz ilk önce Turhan Demirtaş’ın itirazlarını cevaplandırın. Deminden beri haklı olarak soruyor ama siz susuyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

Türkçelik kedisine yönelik eleştirileri yanıtlayarak “Yanlış anlaşılma var ama iyi niyetsizlik yok” dedi.

DEMİRTAŞ: MİA PLANI İÇİN “BU PLAN KES KOPYALA YAPIŞTIR OLMUŞ, KİM HAZIRLADI BU PLANI” DEDİ.

Meclis başkan vekili Süleyman Özdoğan meclise 10 dakika ara verdi.

Bu esnada duvara MİA Planı asılırken belediye Fen İşleri müdürü Tayfun Albayrak ile Belediye Meclis Üyesi ve mimar Turhan Demirtaş karşılıklı olarak plan üzeride tartışma yaptı. Demirtaş Tayfun Albayrak’a “Bu plan kes kopyamla yapıştır şeklinde hazırlanmış. Kim hazırladı bu planı” diye sitem etti.

Verilen aranın ardından oturum başladı. Yapılan ikinci sayımın ardından 21 itiraz dilekçesi tek tek oylandı. Yapılan oylamalarla birlikte Merkezi İş Alanları Planı revizyon imar planı yaşanan sert tartışmalarını ardından oy birliğiyle kabul edildi.

 

 

İBADET ALANINA (CAMİYE) CHP’NİN DEĞİŞİKLİK ÖNERGESİNE RAĞMEN TARTIŞMALI ONAY VERİLDİ

Zonguldak Belediye Meclisinin Ekim Ayı Meclis Toplantısında, Zonguldak İl Özel İdaresince hazırlattırılan Zonguldak Merkez Terakki Mahallesi, Milli Egemenlik Caddesi üzerinde, Karakum mevkiinde cami yapılması akacıyla ibadet alanı olarak ayrılması maddesi tartışmalı olarak meclisten geçti.

Oylama öncesinde konuşmayı yapan CHP Grup Sözcüsü Mehmet İzzet Türkçelik, maddenin özel idareden geldiği şekliyle değil komisyondaki değişiklikle kabul edilmesini istedi. Bunu üzerine söz alan MHP Grup sözcüsü Salih Alemdar, ibadet alanını hiçbir kuruma sorulmadan yapılmasını eleştirdi ancak maddeye evet oyu vereceklerini söyledi.

Türkçelik tekrar söz alarak Zonguldak’ta 60 bin metrekarelik bir alanda Zonguldak kamuoyunun ne yapacağı kara verilmeden cami yapılması kararının eleştirdi.

AK parti Grup sözcüsü Abdulah Karagüzel’de Türkçelik için “Kendisi imar komisyonu başkanı ama bilmiyor” diyerek eleştirdi.

Türkçelik tekrar söz alarak ibadet hakkına ÇHP olarak her zaman saygılı olduklarını söyledi.

Meclis Plan ve bütçe Komisyonu başkanı Cevat bulut yaptığı konuşmada Zonguldak limanın stratejik ve lojistik konumunun üst düzeyde olduğunu ve yapılacak olan camiyle birlikte limanın küçülteceğini belirterek, limanın önemi ortada. İşletmenin küçülecek. Biz cami alanına karşı değiliz, caminin yerine karşıyız” dedi.

Bunun üzerine AK Parti meclis üyesi Mustafa Çağlayan söz alarak Türkçelik’i konuşmasında ciddiyetsizlikle ve manipilasyon yapıyor eleştirisinde bulunarak, Türkçelik komisyona ilk geldiği zaman 30 günlük itiraz süresi vardı aka itiraz etmiyor. Şimdi ise itiraz ediyor. Tüm Zonguldaklılar soracak zaman vardı ama sormadı” diyerek cevapladı.

CHP Meclis Üyesi Şenol Şanal’da itiraz etti.

SERTAN BACAK: BEN BİR ZONGULDAKLI OLARAK EVET DEDİM NE VAR BUNDA

Toplantıda söz alman CHP Meclis Üyesi Sertan Bacak, “Ben maddeye evet dedim çünkü ben bir çevre mühendisiyim. Zonguldak’ta fuar alanı sıkıntısı var., Park bahçe sıkıntısı var. Burada 60 bin metrekarelik bir alandan söz ediliyor ve buna bir Zonguldaklı olarak evet oyu verdim. Burada bir alanımız olacak. ne var bunda” diyerek kendisine yönelik eleştirilere cevap verdi”

Maddeye ilişkin konuşmaların ardından CHP’li Mehmet İzzet Türkçelik, maddenin komisyonda yapılan değişiklikle kabul edilmesini istedi ve yapılan oylamada 15’e 13 madde kabul edildi.

Ardından aynı maddenin komisyondan geldiği şekliyle oylamaya sunuldu.

Madde 16 oyla kabul edildi ve uslu sorunu çıktı

Komisyondan gelen madde 15, özel idareden gelen madde ise 16 oyla kabul edilince oy çokluğu ile özel idareden gelen madde kabul edilmiş oldu.

Buna göre kabul edilen madde şu şekilde:

“İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 31.08.2016 tarih ve 214 sayılı, Zonguldak İl Özel İdaresince hazırlattırılan Zonguldak Merkez Terakki Mahallesi, Milli Egemenlik Caddesi üzerinde, Karakum mevkiinde kain, kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan ve imtiyaz sahibi olarak Türkiye Taşkömürü Kurumu tarafından işletilen liman sahası içerisinde bulunan yaklaşık 6,98 hektarlık alanın, Fuar, Panayır ve Festival Alanı olarak, bahse konu alan içerisinde 8.612 m2 yüzölçümlü sahanın da “İbadet Alanı (Cami Alanı)” olarak planlanması konulu, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Nazım ve Uygulama İmar Planları’na ilişkin kurum görüşünün görüşülmesi hakkındaki konularla ilgili olarak hazırlanan İmar Komisyonu Raporu”

TOPLANTIDA GÜNDEM YOĞUNDU..

Toplantıda da daha sonra; “Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün 19.09.2016 tarih ve 236 sayılı, Kilimli dolmuş hattında 67 M 0159 plakaya bağlı hattın varisleri adına tahsis talepleri hakkındaki yazısı”, “Fen İşleri Müdürlüğünün 07.09.2016 tarih ve 582 sayılı, Turkcell Superonline Haberleşme A.Ş. tarafından fiberoptik kablo alt yapı imalatı için kazı izni talebi ve metretül fiyatının belirlenmesi, ayrıca bu konularla ilgili gerekli protokollerin yapılabilmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi hakkındaki yazısı”, “Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün 26.09.2016 tarih ve 378 sayılı, mülkiyeti Belediyemize ait olan Ontemmuz Mahallesi Acılık mevkii (eski hal arsası) 169 ada, 10 parselde kayıtlı 2.366,39 m2’lik taşınmaz üzerinde 1 yıl süre ile haftada bir gün Pazar kurulması için yapılan talep ve bununla ilgili olarak da diğer şartların belirlenmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi hakkındaki yazısı”, “İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün Zonguldak Merkez İncivez Mahallesinde bulunan 1584 ada, 1-2-3-4-5-6-7-8-9 parseller ve 1585 ada, 1-2-3-4-5-6-7 parselleri kapsayan; Zonguldak – Kozlu yolu üzerinde, Bülent Ecevit Üniversitesi alt kapı girişinden İncivez minibüs duraklarına kadar gelen yolun güneyindeki 2.4 ha. Büyüklüğündeki alanda 1/1000 ve 1/5000 ölçekli ilave imar planı hakkındaki yazısı”, “İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün Karayolları Genel Müdürlüğü 15.Bölge Müdürlüğünün, Asma Mahallesi 961 ada, 48 parselde kayıtlı, Üzülmez Tüneli çıkışında yer alan bölümünde mevcut duruma göre ada kenarının düzeltilerek, kamulaştırma sınırına çekilmesi konulu 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planı tadilatı hakkındaki yazısı”

“İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün Zonguldak İl Özel İdaresi tarafından hazırlatılan, Merkez Tepebaşı Mahallesi 445 ada, 112 parselde kayıtlı Orman Alanının Okul Alanına ilavesi konulu 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planı tadilatı hakkındaki yazısı”, “İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün Zonguldak İl Özel İdaresi tarafından hazırlatılan, Merkez Bağlık Yenimahalle, 640 ada, 35-37-38 parsellerde kayıtlı Orman Alanının Okul Alanına ilavesi konulu 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planı tadilatı hakkındaki yazısı”, “İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün Zonguldak Tepebaşı Mahallesi 455 ada, 15 parselde 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planı tadilatı hakkındaki yazısı” maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri belediye meclisi cami turan demirtaş ak parti zhp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 24 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 24 EKİM 2017
90 DAKİKA 23 EKİM 2017
90 DAKİKA 23 EKİM 2017