Camilerdeki taburelerde mecbur değilseniz namaz kılmayın

Camilerdeki taburelerde mecbur değilseniz namaz kılmayın
Bu içerik 856 kez okundu.

Müftü cemaati uyardı

Camilerdeki taburelerde mecbur değilseniz namaz kılmayın

 

Zonguldak il müftüsü Mürsel Öztürk, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunca, camilerde istisnai durumlar dışında sandalye ve taburelerde namaz kılınmaması gerektiği uyarısında bulunulduğunu söyledi.

Son zamanlarda camilerde her geçen gün artan sandalye, tabure hatta özel banklar üzerinde namaz kılınması uygulamasına Diyanetten ikaz geldi. Zonguldak il Müftüsü Mürsel Öztürk, "Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazını oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar" dedi. Sandalyede namaz kılmanın caiz olmadığına dair Diyanet'in sözlü ve yazılı uyarılarına rağmen camilerdeki sandalye ve tabureler her geçen gün artışı uyarısında bulunan Müftü Mürsel Öztürk taburelerde namaz kılmayın uyarısında bulunarak şunları söyledi:

CAMİLERDE TABURELERİ ÇOĞALMASI TEHLİKELİ BİR GİDİŞ

“Kıyamı ve rükuyu oturduğu yerden yapmak, mümkünse secdeye gidebiliyorsa çevreyi yapmak veyahutta yerde bağdaş kurarak ve cemaatin içerisinde yerde oturarak bunu yamak gerekiyor. Tüm bunlara da gücü yetmiyorsa veya ayağını uzatarak namaz kılabilir. Bunarda gücü yetmiyorsa, yani bir insan diz üstü oturamıyor, bağdaş kuramıyor veya ayakların uzatacak derecede böyle bir sıkıncası varsa zaten din işleri yüksek kurulumuzun fetfasında bu var zaten o zaman çok zaruri durumlarda ancak taburede oturak namaz kılabilir. Ama şu anda manzara çok iyi değil. Yani herkes birbirine bakarak, yani normal oturarak namaz kılma imkanı olan oturarak namaz kılıyor. Taburede çok istinai durumlarda oturarak namaz kılınabilir. Camilerde tabureleri çoğalması tehlikeli bir gidiş. Hata zaman zaman insanlar tarafından camiler kiliseye döndü diye benzer tenkitler aldık. Hatta sanki vip salonu gibi farklı düzenleyerek özenle bu işi yapanlar oldu. Biz şimdi usulüne uygun şekilde caminin dışında tabire gibi bir şey bulundurulabilir, Onun dışında cami içlerinde tabureleri şeklinde bir uygulama doğru değil. Cami içlerindeki taburelerin kalkması söz konusu. Peygamberimiz zamanında camilerimizde nasıl namaz kılınıyorsa o zamanda hasta insanlar vardı oturamayan insanlar vardı ve onu usulene göre soracağız inşallah.

ZONGULDAK’TA 4-5 BİN KİŞİLİK SEMBOL CAMİ BİR İHTİYAÇTIR..

Müftü Mürsel Öztürk, “MHP İl Başkanı Hamdi Ayan Kanal Z’de katıldığı programda sizin Zonguldak’a temsil eden büyük ve sembol cami talebinizi değerlendirdi. Çarşıdaki ulu cami ve yeni camilerin vakit namazlarında bile doldurmadığını Cuma ve bayram nazlarında Fener’de ki camilere tercih edilebilir ve ayrıca şehit cenazeleri içinde Lavvuar alanında kılınabilir” diye bir açıklama yaptı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusunu şu şekilde cevapladı:

“Biz bu konuda kimseyle yarışmıyoruz. Zonguldak’ta biz 4-5 bin kişiyle Cuma namazı kılabileceğimiz bir camiden söz ediyoruz. Sembol camiden söz ediyoruz. Yoksa tabiî ki biz müslümanlar ibadeti her yerde yerine getirebilir. Farz olan ibadete istediği şekilde evde, mescitte orada burada yerine getirebilir ama farklı bir şey benim söylemek istediğim, yani ben istiyorum derken benim şahsıma ait bir şey değil ve Zonguldak’ta böyle bir camimiz yok. Bu bir ihtiyaç. Bizim dillendirdiğimiz bu. Cemaatin dillendirdiği bu. Bunu söylüyoruz. Yoksa herkesin farklı görüşleri olabilir.

Şehit cenazelerinde meydanlarda, nereye sığıyorsa orada kılabiliriz. Peygamberimiz döneminde buna benzer bayram namazları mescit küçüktü zaman zaman bayram namazının medyalarda kılındığını, savaşa gidildiği zaman binlerce insanı medyada namaz kıldığın biliyoruz. Çanakkale’de insanlar namazlarını mescitlerde kılmadılar her halde büyük alanlarda kıldılar. O zarurete göre değişiyor. Duruma göre değişiyor. Yani biz şehidimizin cenazesini her yerde kılarız ama benim bahsettiğim başka bir şey. Benim altını çizdiğim başka bir şey. Zonguldak’ta Zonguldak silületine uygun, Zonguldakla bütünleşen bir camimiz yok”

(Haber: Ercan Demir - Cem Açıkgöz - Serap Çoban)

Müftü mürsel öztürk haber son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017