Advert

Müjde! 3 Maaş Birden!..

Müjde! 3 Maaş Birden!..
Bu içerik 2242 kez okundu.

2 maaş alan emekli üçüncü maaşı nasıl alabilir?
Sezgin Özcan, eşinden Bağ-Kur dul maaşı da alan bir emekli sandığı emeklisinin, hangi şartlarda babasından da yetim maaşı alabileceğini açıkladı.
Yazarımız Sezgin Özcan hem emekli hem de kocasından dul maaşı alan bir emeklinin babasından da yetim maaşı alıp alamayacağı sorusunu yanıtladı. İşte o soru ve cevabı:
Emekli Sandığı'ndan emekliyim. Eşim 10 yıl önce vefat etti. Eşimden Bağ-Kur dul maaşı alıyorum. Babam 2 yıl önce vefat etti. Babam da Emekli Sandığı'ndan emekliydi. Babamdan yetim maaşı alabilir miyim?
Emekli Sandığı iştirakçisi veya emeklisi olan kız çocuğuna, Emekli Sandığı emeklisi olan babasından aylık bağlanmıyor. Siz ve babanız Emekli Sandığı
emeklisi olduğunuzdan, babanızdan yetim aylığı bağlanmaz. SSK veya Bağ-Kur emeklisi olsaydınız, babanızdan yetim aylığı bağlanırdı ve üç ayrı aylık
alabilirdiniz.
ANLAŞMALI BOŞANMADA SGK YETİM AYLIĞINI KESEBİLİR

2010 yılında eşimden ayrıldım. Annemden yetim aylığı almaya başladım, fakat yaklaşık bir seneden beri aylığım kesildi. Sağlık problemlerim de var, çaresiz kaldım. Dilekçe verdim fakat yanıt şöyle, “hakkınızda eşinizle beraber yaşadığınıza dair şikâyet olabilir” dediler. Ara sıra tabii ki eşimle görüşüyorum. 5 çocuk annesiyim, çocuklarımın sorunları var, yanlarında olmam lazım. Bana nasıl bir yol gösterebilirsiniz? Sağlıktan da geri kaldım. 
İnanın çok mağdurum. İsmi saklı
5510 sayılı SS ve GSS Kanununun 56. maddesine göre, “Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar, 96. madde hükmüne göre geri alınır.” Buna göre, boşandığınız eşinizle fiilen
birlikte yaşadığınız tespit edilmiş ise annenizden aldığınız aylık kesilir ve aldığınız aylıklar geri istenebilir. Ancak iletinizde, ödenen aylıkların geri istenip istenmediğinden bahsetmemişsiniz. Ayrıca verilen cevapta varsayıma dayalı. “Hakkınızda eşinizle beraber yaşadığınıza dair şikâyet olabilir” şeklinde
bir cevap olmaz. Aylığınızın kesilmesi için eşinizle fiilen beraber yaşadığınızın tespit edilmiş olması gerekir.
Öncelikle aylığınızın kesilme sebebini netleştirmeniz gerekiyor. Eşinizle birlikte yaşadığınız gerekçesi ile kesilmiş ise, eşinizle birlikte yaşamadığınızı
belirterek, kesilen aylığınızın, kesildiği tarihten itibaren yeniden bağlanması talebiyle dava açabilirsiniz.
ANNENİN VEFATI HALİNDE ÇOCUKLARIN AYLIK ORANI DEĞİŞİR Mİ?

Ben ve kız kardeşim SSK emeklisiyiz. Evli değiliz. Annem ev hanımı. Emekli Sandığı'ndan emekli olan babamın vefatı ile üçümüze de maaş bağlandı. Allah gecinden versin, annemin vefatı halinde kendisine bağlanan maaş devlete mi kalır yoksa kız kardeşim ve bana mı bağlanır? Saadet Can
Şu anda babanızın aylığının yüzde 50'si annenize, yüzde 25'leri de size ve kız kardeşinize bağlanmış durumda. Allah gecinden versin, annenizin vefatı
halinde aylık bağlama oranlarınız yüzde 40'a yükselir. Diğer bir deyişle babanızın aylığının yüzde 40'ı size, yüzde 40'ı kız kardeşinize bağlanır.
ÇALIŞIRSAM EMEKLİ AYLIĞIMDAN KESİNTİ YAPILIR MI?

SSK'dan emekli oldum. Elime geçen tazminatla çocukları evlendirdim ama paralar da suyunu çekti. Bir iş bulup çalışmayı düşünüyorum. Arkadaşlar çalışırsam emekli aylığımın düşeceğini söylüyorlar. Bu doğru mu? Rasim Kardeş
Bir işyerinde çalışmaya başlamanız halinde emekli aylığınızdan kesinti yapılmaz. Çalışmanız karşılığı alacağınız ücret üzerinden, yüzde 32 oranında sosyal güvenlik destek primi (SGDP) ödenir. Bunun yüzde 7.5'i sizin ücretinizden kesilir. Bu kesinti emekli maaşınızdan değil; işyerinden aldığınız ücret üzerinden yapılır. Bu nedenle emekli aylığınızda herhangi bir azalma söz konusu olmaz.
DURDURULAN EMEKLİLİK İŞLEMLERİ 21 TEMMUZ ÖNCESİ BAŞVURULARI KAPSIYOR MU?

673 sayılı KHK ile durdurulan emeklilik işlemleri 21 Temmuz öncesi yapılan başvuruları da kapsıyor mu? Önder Özsoy
673 sayılı KHK'nın “Emeklilik Onayları” başlıklı 6. maddesinde, 20 Temmuz 2016 tarihli ve 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla ilan edilen olağanüstü halin yürürlüğe girdiği 21 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olmak üzere, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun
48. maddesinin ikinci fıkrasında emekliye sevk onayı için öngörülen bir aylık sürenin olağanüstü hal süresince uygulanmayacağı hüküm altına alınmış. Buna göre de KHK hükmünün, 21 Temmuz 2016 tarihinden önce yapılan emeklilik başvurularını kapsamaması gerekir.
ANNEM BABAMLA YENİDEN EVLENDİĞİNDE EVLENME ÖDENEĞİ ALABİLİR Mİ?

Annem 10 yıl önce babamla boşanmış olup, 2006 yılından bu yana 1992'de vefat etmiş olan memur emeklisi dedem üzerinden maaş almaktadır. Şu sıralar annemle babam yeniden evlenmek üzere. Acaba annem, babamla yeniden evlendiği zaman, evlenme ödeneği alabilir mi? Özgür Polat
ANNENIZ BABANIZLA YENIDEN EVLENDIĞINDE, ALMAKTA OLDUĞU YETIM AYLIĞI KESILIR. KENDISINE ALMAKTA OLDUĞU AYLIĞIN 12 KATI TUTARINDA EVLENME ÖDENEĞI VERILIR.
EMEKLİ ÇALIŞAN HANGİ DURUMDA KIDEM TAZMİNATINA HAK KAZANIR?
Emekli olduktan sonra özel bir kuruluşta sosyal güvenlik destek primi ödeyerek 13 yıldan beri çalışmaktayım. Kendi isteğimle ayrılmam halinde kıdem tazminatını kanunen alabilir miyim? Veya alabilmem için belli bir süreyi doldurmam gerekiyor mu? Ahmet Öncü
Kıdem tazminatına hangi hallerde hak kazanılabileceği 1475 sayılı (eski) İş Kanununun 14. maddesinde sayılmış. Buna göre iş sözleşmenizin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışınız dışında bir nedenle işveren tarafından veya haklı nedenle sizin tarafınızdan sona erdirilmiş olması gerekiyor. Haklı neden olmaksızın kendi isteğinizle işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatına hak kazanamazsınız. Ancak emekli aylığınızı kestirip, tüm sigorta kollarına tabi olarak bir süre çalıştıktan sonra yeniden emekli aylığınızı bağlatmak üzere işten ayrılırsanız, kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz.
DEVREMÜLKÜNÜZ SIFIR ORANLI EMLAK VERGİSİNDEN YARARLANMANIZA ENGEL

Emekliyim, 130 metrekare bir dairem, bir de devremülküm var. Emlak vergisinden muaf olur muyum? Ahmet Ersan
İndirimli (sıfır oranlı) emlak vergisi uygulamasından yararlanmak için Türkiye sınırları içinde brüt alanı 200 m2'yi geçmeyen tek meskene sahip olmak gerekiyor. Mesken niteliğinde olan devremülkler için de sahip olunan hisse oranında (bir yılda kullanım hakkına sahip olunan gün sayısıyla orantılı olarak) emlak vergisi ödeniyor. Biri hisseli olmak üzere iki meskene sahip olduğunuzdan, normal daireniz için indirimli emlak vergisi uygulamasından
yararlanamıyorsunuz. Hem normal dairenizin hem de devremülkünüzün emlak vergisini ödemeniz gerekiyor.

(Haber: SÖZCÜ)

bireysel emeklilik sistemi emekli maaş zonguldak haberleri haber son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARŞI KARŞIYA 7 ARALIK 2016
KARŞI KARŞIYA 7 ARALIK 2016
KANAL Z ANA HABER- 7 ARALIK 2016
KANAL Z ANA HABER- 7 ARALIK 2016