DEVLET DESTEĞİ İSTİYORUZ

Zonguldak Terziler ve Kunduracılar Esnaf Odası Başkanı Murat Bahadır; terzilik mesleğinin kaybolan bir meslek olduğunu belirtti.

DEVLET DESTEĞİ İSTİYORUZ
Bu içerik 884 kez okundu.

Zonguldak Terziler ve Kunduracılar Esnaf Odası Başkanı Murat Bahadır; terzilik mesleğinin kaybolan bir meslek olduğunu belirtti.

Terzilik mesleğinin yeniden canlanması için devlet desteğinin şart olduğunu belirten Murat Bahadır, terzi esnaf sayısın 900’lerden 150’ye kadar düştüğünü belirterek şunları söyledi:

ÖNCEDEN BANKALARIN GÜVENLİK ELBİSELERİNİ BİZ TERZİLER DİKERDİK

“Terzilik kaybolmaya yüz tutan bir meslek konusuna geliyor. 1970’lı yılarda odamızın üye sayısı 950 idi. Şu anda ise 150’yemkadoar indik, Eskiden çalıştığımızda her terzinin kendisine mahsus kumaşları vardı. Satıyordu ve dikiyordu. Şu anda maalesef dediğim gibi 20 kişiyi geçmiyor dikilecek olan elbise sahibi, Sadece diğer arkadaşlar paça, daraltma gibi işlerle oyalanmak zorunda kalıyorlar. Çoğu arkadaşlarımız emekli olmasına rağmen mesleklerini yürütülüyorlar. Zonguldak’ı konfeksiyon olarak gezdiğimiz de esnafımızın durumunu iyi görmüyoruz. Herkes işinde kan ağlıyor ve iş yapamadığından dolayı üzülüyor. Bu şekilde Zonguldak’ın başka taraflara baktığımız zaman gerçekten Zonguldak’ın çok geri gittiğini görüyoruz. Şimdi biz terzilik mesleği olarak düşündüğümüzü zaman eskiden biz bayramlara bir aya kala sipariş bile almıyor ve gecelere kadar çalışıyorduk. Şu anda isi biri iki takım elbise ancak. 

SİGORTA VE VERGİDE İNDİRİM İSTİYORUZ

Meslekte çırak yetişmiyor. Okullar tatillere çıktığı zaman aileler gelip benim çocuğunu eğit diyerek çocuklarını çırak olarak veriyordu. Şimdi ise öyle bir şey yok. Çırak yetişmiyor. Şu anda dünya gelsem yine terzi olurum. Sevilen ve temiz bir meslek. Avrupa’da benim yetiştirdiğim terziler var mesela bana söylüyorlar. Avrupa’da terziler müthiş para kazanıyorlar ve devlet destekli olarak vergi alınmıyor. Türkiye’de böyle bir şey yok. Kaybolmaya yüz tutan bir meslek bizimkisi. Sigortada indirim olması lazım. Daha önceki yılarda örneğin bankalar güvenlik elbiselerini bize diktiriyor ve bizde bundan faydalanıyorduk. Bunları biz dikiyorduk. Terzilerin desteklenmesi ve bu mesleği yapan insanların teşviği için devletimizin vergi olsun, sigortası olsun indirim yapması gerekiyor.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Murat Bahadır zonguldak haberleri haber son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 20 EKİM 2017
ANA HABER 20 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017