Diyabetli sayısı arttı

Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Genel Başkanı Çetin Terzioğlu, diyabet hasta sayısı artış olduğunu söyledi.

Diyabetli sayısı arttı
Bu içerik 6290 kez okundu.

Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Genel Başkanı Çetin Terzioğlu, diyabetli sayısında artış yaşandığını söyledi.

Zonguldak Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Başkanı Çetin Terzioğlu, “Son zamanlarda yaşadığımız  bu darbe girişimi olayından sonra diyabet hastalığının artışı gözlemlenmiştir. Çünkü sinir, stres diyabeti arttıran faktörlerden biridir” dedi.

Zonguldak Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Başkanı Çetin Terzioğlu ayrıca aşarı sıcaklar nedeniyle diyabet hastalarına öğlen sıcağında dışarı çıkmamaları konusunda uyararak şunları söyledi:

“Diyabet hastalığı zaten başlı başına çağımızın bir hastalığı. Türkiye’de değil dünylada her geçen gün artış gösteren bir hastalık hatta en son şunu da söyleyebilirim. Sıkıntı, beslenme ve aşırı terleme ve halsizlik gibi emareler diyabet hastalığının beirtileridir. Son zamanlarda yaşadığımız  bu darbe girişimi olayından sonra diyabet hastalığının artışı gözlemlenmiştir. Çünkü sinir, stres diyabeti arttıran faktörlerden biri.

Diyabet bir yaşam tarzıdır. Bu yaşam tarzında yaz ve kış her dönemde kendine bakması ve bunların eğitimi görerek egzersizlerini yapması lazım, beslenmesine dikkat etmesi lazım. Yani ilaç kullanımı ve eğitimi çok önemli. Eğitimlerini bunların alması gerekiyor. Ama aşırı sıcaklarda ben diyabetlilerden özellikle kedilerine verdiğimiz eğitimlerde biliyorlar ama özellikle yani öğlen sıcağında dışarı çıkmamalarını, egzersiz yapılacaksa sabah ve akşam serinlikleri, yaz  aylarında su tüketimine çok önem vermeleri, beslenmemesinde sulu tüketim ve sebze ağırlıklı yemeleri gerekmekte ve aşırı sıcaklardan özellikle kendilerine şeker kontrollerini yapmaları gerekir. çünkü her an şeker çıkıp düşebilir ve buda organ kayıplarına neden olabileceği için kesinlikle şeker ölçümlerini düzenli şekilde yapmaları, ilaçlarını aksatmamaları özelikle gerekmektedir. Şeker düşmesi ve yükselmesi organ kayıpları ve ölümle sonuçlanabilir. Sonuç itibariyle diyabetten değil geç kalmaktan korkalım. Bunarı dikkat etmek zorundayız. Bununla yaşamın bütünleştirmemiz gerekiyor, şeker hastalığın iyi tanımamız lazım. Bunun içinde eğitim şart. Havaların aşırı sıcak olması nedeniyle eğitimlerimize ara vermiştik, aşırı sıcaklarda insanları davet etmiyoruz. Havaların serinlemesini bekliyoruz. Onun için önümüzdeki Kasım ve aralık aylarında eğitim seminerlerimize başlıyoruz. Havaların serinlemesini bekliyoruz.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Çetin Terzioğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 22 EKİM 2017
ANA HABER 22 EKİM 2017
ARA HABER 22 EKİM 2017
ARA HABER 22 EKİM 2017