Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 09:59 Bu haber 1693 kez okundu
 
Kilimli'de FECİ olay!.. Hayatını kaybetti!..
Kilimli'de FECİ olay!.. Hayatını kaybetti!..
ASAYİŞ Haberi
Kilimli'de FECİ olay!.. Hayatını kaybetti!..

Zonguldak'ın Kilimli İlçesinde çiftçilek yapan Davut Akın isimli vatandaş hayatını kaybetti.

Olay Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Çalca Mahallesi'nde meydana geldi.

Edinilen bilgilere göre geçimini çiftçilik yaparak sağlayan 58 yaşındaki Davut Akın isimli vatandaşı evinin bahçesinde çalıştığı sırada arı soktu. Arı sokmasının ardından fenalaşan Akın'ı yakınları Kilimli Semt Polikliniğine götürdü. Kalp krizi geçirdi anlaşılan çiftçi Davut Akın yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

ARI SOKMASI ÖLDÜRÜR MÜ?

Uzmanlar arı sokmasının ölüme yol açabileceğini belirtirken, ölüm nedeninin gırtlak ödemi, inatçı tansiyon düşüklüğü veya kalp krizi olduğunu belirtiyorlar.

NEDEN ÖLDÜRÜR?

Arı sokmasıyla gelişen alerji koması tablosu, diğerlerinden farklı değil. Yaygın kurdeşen, deri altı ödemi, kaşıntı, üst solunum yolları tıkanıklığı, hırıltılı, solunum ve nefes darlığı, şok ve tansiyon düşüklüğüyle beraber dolaşım yetersizliği, kalp ritim bozuklukları, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi belirtiler var. Tablo, ölüme kadar ilerleyebilir. Kural olarak, belirtilerin erken ortaya çıktığı kişilerde, baş ve boyundan olan sokmalarda, anafilaksi ihtimali fazladır. Arı sokmasına bağlı anafilaksilerde ölüm riski yaşlılarda daha yüksek. Çocuklarda ölüm nadir. Kalp ve dolaşım bozukluğu olanlar, beta-bloker sınıfı ilaç kullananlar, baş ve boyundan sokmalar... Anafilaksi belirtileri 10-15 dakikada ortaya çıkanlar, adrenalin tedavisi yapılmayanlar veya geç yapılanlarda da ölüm daha fazla görülür. Ölüm sebebi, gırtlak ödemi, inatçı tansiyon düşüklüğü veya kalp krizidir." 

HABER: SERCAN YILDIRIM

 

Kaynak: Editör: Sercan YILDIRIM
Etiketler: Zonguldak haberleri, haber, son dakika haberi, kilimli,
Yorumlar
Haber Yazılımı