pub-2258345284006191
Haber Detayı
06 Ocak 2018 - Cumartesi 15:28 Bu haber 848 kez okundu
 
İşte kongrenin en ince detayları...
İşte kongrenin en ince detayları...
SİYASET Haberi
İşte kongrenin en ince detayları...

CHP’de Umut Başoğlu dönemi başladı

 

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi 36’ncı Olağan Genel Kurulu cumartesi günü Dedeman Otel’de gerçekleştirildi.

Yapılan kongrede mavi listenin adayı olan Halil Furat 212 oy alırken, beyaz listede yer alan Umut Başoğlu ise 312 oy alarak CHP’nin yeni İl Başkanı seçildi.

Seçimlerin ardında açıklama yapan yeni başkan Umut Başoğlu: “Bu yarışın kazananı Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Bu yarışı Halil Furat kaybetmemiştir, neticede bu yarışı da kazanan ben değil Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur” dedi.

 

 

Dedeman Otel’de Cumartesi gün gerçekleştirilen kongreye katılım yoğun oldu.

Kongreye; Milletvekilleri Ünal Demirtaş, Şerafettin Turpcu, 22. ve 23. Dönem Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci,  CHP Karabük il Başkanı, İyi Parti il Başkanı Ragıp Bayraktar, Birleşik Eğitim-İş Başkanı Metin Kahveci, Saadet Partisi İl Başkanı Sadık Kar, Muslu Belediye Başkanı Sabahattin Adıyaman, Gökçebey eski Belediye Başkanı Zeki Kılıçarslan, Ereğli eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık, Eski İl Başkanı Osman Yayla, ilçe başkanları, belde başkanları, İl Genel Meclisi üyeleri, belediye meclis üyeleri ve delegeler katıldı.

Kongrenin divan başkanlığını Nuri Tekin, Başkan Yardımcılığını ise İsmail Külah, Katip Üyeliklerini de Nuri Genç ve Aysel Köktürk yaptı.

HALİL FURAT MAVİ, UMUT BAŞOĞLU BEYAZ LİSTEDEN YARIŞTI

Delege sayısının 577 olduğu kongrede

Halil Furat Mavi listeden,

Umut Başoğlu ise Beyaz listeden yarıştı.

AHMET ALTUN BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI VERDİ

36 olağan genel kurulu açılış konuşmasını il başkanı Ahmet Altun yaptı. Altun kısaca yaptığı çalışmalardan bahsetti.

Referandumda yaptıkları çalışmalarla birinci olduklarını, ülke haritasında rengi değiştirdiklerini de ifade etti.

Referandum ve Adalet yürüyüşü ile birlikte beraberliğin ne kadar önemli olduğunun da altını çizdi.

Bu yapılacak olağan kongrede aday olmayacağını ifade eden il başkanı Ahmet Altun, seçilecek il başkanına başarılar diledi. Yaptığı görevde emeği geçenlere de teşekkür etti.

DİVAN BAŞKANI NURİ TEKİN: SALONDAN EL ELE KOL KOLA ÇIKACAĞIZ

Divan Başkanı Nuri Tekin konuşmasında, önce katılımcıları selamladı.

Kongre saygı duruşu ve istiklal marşımızın söylenmesi ile devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal marşı okunmasından sonra Divan başkanı Nuri Tekin, gündemi okudu.

Daha sonra birlik ve beraberlik içinde olmalarını ifade ederek, kongre sonucunda daha güçlü çıkalım mesajını verdi.

SEÇİMLERİN BLOK OYLA YAPILMASI OYLANDI

Divan Başkanı daha sonra gelen önerge ile birlikte seçimlerin blok oyla yapılmasını oyladı.

Gündem ile ilgili sıraya göre önce çalışma ve faaliyet raporu okundu ve oylandı.

ESKİDEN KONGRELER 6 GÜN SÜRERDİ

Konuşmalarında ilk sözü, Cihan Kalafat aldı. Kalafat, kongrelerinin bir gün değil, bir hafta sürmesi gerektiğini ifade etti.Zonguldak’ın geri gittiğini söyleyen Kalafat, Ereğli ve Zonguldak’ın  çok geri gittiğini vurguladı.

KANTARCI: ÇAYCUMA 40 YILDIR İHMAL EDİLMİŞ

Çaycuma Bülent Kantarcı’da, kongreye katılmaktan mutlu olduğunu söyledi. Kantarcı, “60 yaşında teklif getirdiniz ve dört yıldır canla ve başla çalışıyoruz. Ülkemiz zor günler geçiriyor

Zonguldak’taki CHP’li belediye başkanları adam gibi çalışıyor.  40 yıldır ihmal edilen Çaycuma’nın yeniden imarını ele aldık” dedi.

İlçesinde yapılan çalışmalardan bahseden başkan Kantarcı, yeni bir yaşam alanı yarattığını vurguladı.

Yaptığı çalışmalardan da söz eden başkan kantarcı, Çaycuma’da bir evrim ve devrim  gerçekleştirdiklerini belirtti.

Kantarcı konuşmasında, genel merkeze, vekillere  ve yapılacak  çalışmalara da kadar çok önemli mesajlar verdi.

Zonguldak’ın Büyükşehir olacağından önemle bahseden Başkan Kantarcı, gelecek beş yılın çok zor olacağını da açıklayarak, “Ben parti içinden gelmedim, görev verildi ve seçildim.

Tekrar görev istemeyeceğim. Görev verilirse değerlendireceğim” sözleri ile konuşmasını alkışlarla tamamladı.

MUSTAFA DAĞLIOĞLU, TURPCU’NU İSTİFASINI İSTEDİ

Mustafa Dağlıoğlu’da konuşmasında kendisine yapılan eleştirilerden söz etti.

Vekil Turpcu‘nun kendi adına yaptığı eleştiriye cevap verdi.

Dağlıoğlu, vekil Turpcu’nun kendi belediye başkanlarını eleştirmesini de ağır sözlerle eleştirdi ve Turpcu’nun istifa etmesi gerektiğini söyledi.

KAHVECİ, KILIÇDAROĞLU NEDEN  KONGREYE KATILMIYOR

Birleşik Eğitim İş Başkanı Metin Kahveci konuşmasında kongrelerin iktidar olsun ve muhalefet olsun katılımda bulunan sendikalar, STK’lar doğal delege olduğunu belirterek, söz verilmemesini eleştirdi.

Konuşmasında eğitimin sorunlarından da bahseden Kahveci, “Bugün ülkemizde eğitim başta olmak üzere kötü ve olumsuz yönetilmektedir” dedi. Kahveci ayrıca CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun kongrelerine katılmasını da eleştirdi.

KONGRELER SIĞ VE VERİMSİZ GEÇİYOR

Halil Kodaman isimli üyede konuşmasında kongrelerin çok derece sığ, verimsiz ve sonuç alamadan kongre yapıldığını belirterek, “Bu kongrenin de yararlı ve faydalı olmadığını düşünüyorum” dedi.

PARTİDE SEVGİ EKSİK

Delege olan Deniz Saraç’ta konuşmasında AK Parti’nin CHP’yi çözdüğünü ve partisinin bu duruma cevap veremediğini ifade etti, CHP olarak AK Parti’nin siyaset yol haritasına yaptığı çalışmalara hamle yapılması gerektiğini vurguladı. Partide sevgi eksikliği olduğunu belirten saraç, herkesi birbirini sevmesi gerektiğini kaydetti.

PARTİ İÇİ EĞİTİM ÖNEMLİ

Gülseli Türkyılmaz’da yaptığı konuşmada, partinin kucaklayıcı olması gerektiğini ifade etti.

Partide Danışma kurulları oluşturulması gerektiğini belirten Türkyılmaz, “Parti üyeler birbirini tanımalı. Parti üyelerin neden aktif olduğu tartışılır. Parti içi eğitimi önemli. Bu eğitim geçte olsa başladı. Ama devamı getirilmeli” dedi.

BİRBİRLERİMİZE KARŞI SEVGİLİ VE SAYGILI OLMALIYIZ

Parti üyesi Nurettin Yolcu’da yaptığı konuşmada, partililerin birbirlerine karşı daha sevgili ve saygılı olması gerektiğini ifade etti. Partililere Kulislerle uğraşmayalım çağrısında bulunan Yolcu, “Birbirimizi sevelim ve sayalım Ve daha da CHP büyüsün ve güçlensin. Ve CHP artık ayağa kalkmalıdır” dedi.

Parti üyesi Cemal Üçüncü’de konuşmasında parti içi birlik ve beraberliklerden bahsederek, örgüt çalışmalarının nasıl olması hakkında ifadelerde bulundu.

MİLLETVEKİLİ ÜNAL DEMİRTAŞ: HER İKİ ADAYA DA BAŞARILAR DİLİYORUM

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş yaptığı konuşmada ülke ve Zonguldak gündeminden bahsetti.

Milletvekili Ünal Demirtaş, “2019 yılını taşıyacak, 2019 yılında bizi iktidara getirecek il yönetimini bugün seçeceğiz. Demokrasiyi uygulayan tek parti var. O da bizim parti CHP’dir. Her iki aday da başarılar diliyorum. Ahmet Altun başkanın, aday olmama kararı aldı. Altun başkanımla güzel bir iki yıl geçirdik. Altun Başkan’a da yaptığı hizmetler adına teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum. Merkez ilçe başkanı Ebru Uzun’a geçmiş dönemde yaptığı hizmetler içinde teşekkür ederken, yeni göreve gelen başkan ve yönetimini de kutluyorum.

Geçtiğimiz hafta İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nu ziyaret ettim. Enis Berberoğlu’nu Zonguldak’a selamlarını sizlere getirdim. Ülkemiz Ortadoğu eksenli bir rejime doğru sürükleniyor. 16 Nisan’dan sonra fili bir diktatörlüğe doru yo alıyoruz. Bugün parlamento devre dışıdır. KHK ile ülkemiz yönetiliyor.

CHP bugün diğer partililerle ittifak yapmalıyız.

AK Parti MHP ile ittifak yapıyor. Bizlerde CHP olarak diğer partililerle ittifak yapmalıyız. Her iki adaya ve sandıktan çıkacak yol arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum” dedi.

ŞERAFETTİN TURPCU: ZONGULDAK’I AYAĞA KALDIRMALIYIZ

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu’da, ülke ve Zonguldak gündemini değerlendirerek önemi açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Turpcu, ülke gündemiyle ilgili olarak, “Ülkemiz iyi yönetilmiyor. Mevcut iktidar yoksullaştırdığı halkımızı bu yönde en acımasızca kullanıyor. Emekliler zor geçiniyor. Çiftçilerimiz her gün yoksullaşıyor. Hayvancılık yok ediliyor.  Bugün sendikalar devre dışı kaldı. Taşeron konusunda da sıkıntılar devam ediyor. 2019 seçimlerinde başarılı olmak. Bunun için tek yol 2019 seçimlerini kazanmaktır” dedi.

Zonguldak’ın ayağa kaldırılması gerektiğini belirten Milletvekili Şerafettin Turpcu, şunları kaydetti: “Zonguldak’ı ayağa kaldırmalıyız. Maden sanayimiz büyümeli. TTK işçi alımları gerçekleşmeli. BEÜ her yönü ile genişlemeli ve büyümeli. Parti içi barış ilimiz adına da yakalanmalı.

Samimi olmalıyız. Bizler 7 Haziran, 1 Kasım ve devamında referandum yaşadık. Vekillerimiz ve vekil aday adayları bizlerle çalışana teşekkür ediyorum. Barışı sağlamanın yolu mücadele ile olur. Büyükşehir adayı için sandığı koyarız. Ön seçimi yaparız. Aday olan biri seçilir. Olması gereken de budur. Delege sistemi artık değişmelidir. Üyeler oy kullanmalıdır.

HALİL FURAT: 40 YILDIR PARTİDE GÖREV YAPIYORUM

CHP İl Başkanı Adayı Halil Furat’ta konuşmasında, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında önce partilileri selamlayan Halil Furat, şunları söyledi: “40 yıldır, Zonguldak CHP de görev yapıyorum ve İl Başkanı adayıyım. Geçmişte il başkanlığını görevini yaptım” dedi.

Adaylık sürecinde İlçe başkanlarının aday çıkarması.

desteklemesi ve aday belirlemesi ve bunu bir vekilin desteklemesinin oldukça manidar ve düşündürücü olduğunu belirten Halil Furat, “Delege özgür olmalı. İlçe başkanlarının tasarrufu ile değil, vekillerin onayı ile değil kendi özgür iradesi ile yol almalıdır” dedi.

Şerafettin Turpcu’yu kast ederek sözlerine devam eden Halil Furat, “Milletvekillimiz ne yapıyor? Aday belirliyor. Yön veriyor. Tasarrufta bulunuyor. Her şeyi kendi yapma çabasında oluyor. Ama  bugün aynı durum merkez ilçede yapılan son kongrede oyun bozuldu. Ve yenilgi tattırıldı. Ahmet Altun, döneminde iki yıldır CHP durağan dönemi yaşadı. Kaybedildi. Yok edildi. Ve heder edildi. Biz göreve gelirsek. Seçilirsek. Seferberlik başlatacağız. Bize sahip çıkın, Bizlerde gereğini yapacağız. Geçmiş dönemde yaptığımız hatalardan ders aldık. Ama bu hataları tekrar etmeyeceğiz” dedi.

İl başkanlığı döneminde 12 belediyeyi kazandıklarını belirten CHP İl Başkan Adayı Halil Furat, “Bülent Kantarcı kardeşim Çaycuma’da tarih yazdı. Dönemimizde 12 Belediye başkanlığını aldık. Milletvekillerimiz ağabeylik yapamıyor. Bugün Zonguldak’ta bu durum görünmüştür. CHP olarak birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. 2019 yılında seçimler çok önemli. Çok değerli. 2019 yılında CHP iktidar olmalı. İl başkanlığını kazanırsak. Milletvekili sayımızı artıracağız. Belediye başkanlıklarının sayısını artıracağız. İl başkanlığını kazanırsak, partimizi halkımıza sonuna kadar açacağız. Geçmiş dönemimizde birçok başarılara imza attık. Merkez Belediye başkanımız kendi döneminde 300 kişiyi işe aldı. Bu da bizler için onurdur. Tüm CHP’li partililerime sevgi ve saygı sunuyorum” ifadesini kullandı.

UMUT BAŞOĞLU: İL BAŞKANI OLURSAM CHP’Yİ ZİRVEYE TAŞIYACAĞIM

CHP İl Başkan Adayı Umut Başoğlu’da yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik bahsetti.

“Birbirimizi kırmayacağız” sözleri ile Başoğlu, kendinden bahsederek, “2004 yılında CHP ye katılan, İl genel meclis üyeliği, İlçe merkez başkanlığı, Vekil Aday adaylığı ve partisinden hiç ayrılmayan bir siyasetçiyim. Bugün il başkanlığına adayım” dedi.

Ülke sorunlarından bahseden Umut Başoğlu, “AK Parti iktidarının olağanüstü gücünü görüyoruz, sınırsız olanaklara sahip.

2019 yılı seçimleri çok önemli. Sandıkta cevap verilecektir. Yerel olsun, genel seçim olsun cumhurbaşkanlığı olsun her üç seçimde çok önemli” ifadesini kullandı.

Geçmişte Halil Furat ile de çalıştıklarından bahseden Umut Başoğlu, “Geçmişte Furat ile çalıştık. Bugün yapılacak il başkanlığında göreve seçilirsek. Takdir edilirse 372 köyünde gezmedik yer bırakmayacağız. 2019 yerel seçimlerinde daha çok başarı kazanacağız. Genel seçimlerinde de başarılar kazanacağız. 2019 yılında il başkanı olursam, Yönetici arkadaşlarımla beraber. Birlik ve beraberlik içerisinde. Zonguldak CHP hep zirvede olacaktır. Zirvede olacağımıza söz veriyorum. Sevgiler ve saygılar sunuyorum” dedi.

ADAYLAR TOPLU FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI VERDİER

Yapılan konuşmalardın ardından Milletvekilleri Şerafettin Turpcu, Ünal Demirtaş, İl Başkanı Ahmet Altun., CHP İl Başkan Adayları Halil Furat ve Umut Başoğlu hep birlikte ellerini havaya kaldırarak toplu resim çektiler, birlik ve beraberlik mesajı verdimler.

Ardından har iki aday da birlikte sandıkta oy kullandılar.

UMUT BAŞOĞLU İL BAŞKANI SEÇİLDİ

OYLAR SAYILDI VE UMUT BAŞOĞLU 318, HALİL FURAT İSE 212 OY ALDI

Mavi liste ile il başkanı adayı olan Halil Furat 212 oy alırken, beyaz listede yer alan Umut Başoğlu ise 312 oy alarak CHP İl başkanı seçildi.

Oyların kullanılmasını ardından sandıkların açılmasıyla birlikte sayım sonuçlarını adaylar ve partililer yakından takip ettiler.

Seçim sonuçlarının netleşmesiyle birlikte Başoğlu taraftarları sevince boğuldu.

Delegeler Umut Başoğlu’nu kutladılar.

Umut Başoğlu yanına Halil Furat’ı alarak, İl başkanı Ahmet Altun ile birlikte elerini havaya kaldırarak birliktelik mesajı verdiler.

Umut Başoğlu kürsüde yatığı konuşmada kendisine destek olanlara teşekkür etti.

BEN DEĞİL CUMHURİYET HALK PARTİSİ KAZANDI

Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeni il başkanı Umut Başoğlu yaptığı açıklamada, “Partimizin 36. Olağan kongresini gerçekleştirdik. Zonguldak’ta vermiş olduğumuz mesajlarda şöyle bir yapı vardı zaten. Har iki adayında, benim ve Halil Ağabeyimin de söylediği gibi burada kim kazanırsa kazansın parti kazanacaktır. Ve nihayetinde de dikkat ettiyseniz şu ana kadar yapmış olduğum konuşmalarda vermiş olduğum mesajlarda Cumhuriyet Halk Partisi’nin birlik ve bütünlük içerisinde 2019’a öncelik vereceğimizi söylemiştim. Ben böyle güzel bir atmosferi bize oluşturan sevgili delegelerimize partililerimiz çok teşekkür ediyorum. Bu yarışın kazananı Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Bu yarışı Halil Furat kaybetmemiştir, neticede bu yarışı kazanan ben değil Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur. El ele de çıkılmıştır. Bu tablo cumhuriyet Halk Partisi’ne yakışan bir tablosudur” dedi.

CHP TABANINA MESAJ VERDİ: 2019’A BİRLİKTE HAZIRLANACAĞIZ

CHP Camiasına da seslenen Umut Başoğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi camiasına şunu söylemek istiyorum, Bundan sora zorlu ve meşakkatli bir yola çıkıyoruz. Özellikle 2019’un yerel seçimleri gerçek anlamda baktığımızda tüm şehir de gelirse bir ilk olacak. Hedefimiz olursa tabi bütünşehirle beraber tüm yerel yönetimleri Zonguldak’ta almak ardından da 2019’da bana göre rejimin geleceğini belirleneceği seçimde Zonguldak’la beraber daha güçlü yürümek ve sonuçta yine 2019 seçimlerinde başkanlık seçimlerini almak olacaktır.” dedi

AHMET ALTUN; SEÇİM BİTTİ DEMOKRASİ KAZANDI

Aday olmayan İl Başkanı Ahmet Altun’da, “Seçim bitti, demokrasi kazandı, Cumhuriyet halk partisi kazandı. Umut başkana başarılar diliyorum” dedi.

CHP ZONGULDAK İL YENİ YÖNETİMİ ŞU ŞEKİLDE:

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ: Umut Başoğlu: Serpil Akçın, Merve Arslan, Muhpamet Arslan, Volkan Alkaç, Fatih Ala, Fırat Birkan, Olcay Can, M. Zeki Esen, E. Eylem Ertuğrul, Hakkı Günay, Murat Gürdal, Erdem Hacıoğlu, Hüsnü Hazır, Gülden Karadeniz, Öznur Kılıç, Osman Kıransoy, Cengiz Koşar, M.Mehmet Mocan, Muazzez Özkan, Faruk Özkul, Asiye Sarı, Muzaffer Soyer, Cemal Şahin, Önder Turan, Agah Yazıcıoğlu, Şaban Yeten, Fikret Yılmaz, Murat Yüce.

DİSİPLİN KURULUÜYELERİ: Selim Cansızoğlu, Sezgin Gültepe, Engin Güner, Halil Kodaman, Yüksel Parmak, Şenol Şanal, Mehmet Yaramış, Harun Yücel, Ercan Yüksel.

KURULTAY DELEGELERİ: Cengiz Bank, Umut Başoğlu, Şengül burgucu, Yaşar Bükrü, M. Gökhan Demirtaş, Necla Karademir, Sertan Ocakcı, Cem Oktay, Halil Posbıyık, Nuri Tekin.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör: Sercan YILDIRIM
Etiketler: İşte, kongrenin, en, ince, detayları...,
Yorumlar
Haber Yazılımı