pub-2258345284006191
Haber Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 11:12 Bu haber 766 kez okundu
 
ENGELLİLERE İNDİRİM! (Videolu Haber)
ENGELLİLERE İNDİRİM!
EKONOMİ Haberi
ENGELLİLERE İNDİRİM! (Videolu Haber)

ENGELLİLERE ŞEHİRLERARASI OTOBÜSLERDE 40 İNDİRİM UYGULANACAK;

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin, engellilere şehirlerarası otobüslerde 40 indirim uygulanacağı müjdesini verdi.

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Yönetim Kurulu olarak Engellileri yakından ilgilendiren Ulaştırma Bakanlığının yeni Kara yolu Taşımacılığı Yönetmeliği için kamu oyunu bilgilendirmek istediklerini belirten Hüseyin Şirin, “08.01.2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Yönetmelik gereği Engelliler bundan sonra şehirler arası otobüslerde bilet alımlarında 40 oranında indirimden faydalanacaklardır. Yolcu firmaları her otobüs için 2 kişilik kontenjan ayıracak ve yüzde 40 indirim uygulayacak. Olurki iki kişilik engelli kontenjanı dolar ve  üçüncü bir englei aynı otobüse binmek isterse  bu seferde yüzde 30 indirim yapılacak. Bu konuda yolcu firmalarını uyarıyorum kurallara uysunlar ve takip edeceğim. Kurallara uymayanları şikayet edeceğim ve ceza almalarını sağlayacağım” dedi.

ŞİRİN İLGİLİ YÖNETMELİK MADDESİNİ ŞU ŞEKİLDE AÇIKLADI:

ÜCRET TARİFELERİ.

MADDE 56–

(10) 6 yaşın altında olan çocuklar yolcu taşıma bileti düzenlenmeksizin kucakta seyahat edebilir. Ancak, 12 yaş altındaki çocuklar için ayrı koltuk talep edilmesi halinde, bilet ücreti geçerli ücret tarifesi üzerinden 30 indirimli düzenlenir. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 5 uyarma verilir.

(11) Yetki belgesi sahipleri, en az 40 oranında engelli olduğunu belgeleyen kişilere; 20 koltuğa kadar olan taşıtlar için 1 kişiye, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlar için ise en fazla 2 kişiye, geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde 40 indirim uygular. Ancak, aynı taşıtla taşınacak engelli yolcu sayısının 20 koltuğa kadar olan taşıtlarda 1’den fazla, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlarda ise 2’den fazla olması halinde, her fazla engelli yolcu için, geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde 30 indirim uygulanır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 5 uyarma verilir.

Konu ile ilgili daha geniş bilgi almak isteyenler Derneğimize4 gelip bilgi alabilirler”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör: Sercan YILDIRIM
Etiketler: ENGELLİLERE, İNDİRİM!, (Videolu, Haber),
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı