Haber Detayı
25 Şubat 2018 - Pazar 15:34 Bu haber 744 kez okundu
 
800 CHP'li üyeye disiplin yolu gözüktü
800 CHP'li üyeye disiplin yolu gözüktü
SİYASET Haberi
800 CHP'li üyeye disiplin yolu gözüktü

CHP kulislerinden yansıyan haberlere göre, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Kongresi'nde mazeretsiz olarak oy kullanmayan yaklaşık 800 kadın üyenin parti tüzüğüne göre "disiplin suçu" işledikleri gerekçesi ile disiplin kuruluna sevk edilecekleri konuşuluyor.

Bir süre önce gerçekleştirilen ve kamuoyunda geniş tartışmalara neden olan CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Kongresi'ne oy kullanacak toplam üyenin yaklaşık yüzde 5'inin oy kullanması kamuoyunda şaşkınlıkla karşılanmış ve kongrelere katılmakta duyarlı olan CHP'li kadın üyelerin bu kongreye neden katılmadıkları merak konusu olmuştu.

CHP Parti Tüzüğü'nün ilgili maddesine göre, mazeretsiz olarak kongrede oy kullanmayan üyelere disiplin cezası verilmesini öngörüyor. CHP kulislerinde dolaşan haberler tüzüğün bu maddesine dayandırılıyor. 

Öte yandan, kongrede oy kullanmayan CHP'li kadınlar "disiplin" konusuna itiraz ediyor. Bir üye, " Kongrenin yapıldığı tarihten önce önemli bir işim için il dışına çıkmıştım. Hiçbir şekilde haberim olmadı. Ne SMS, ne partimizin facebook sayfası, ne telefon, ne de basın yoluyla duyurulmadığı için kongrenin nerde, ne zaman, hangi saatte yapılacağını nereden bilecektik. Biz CHP üyesiyiz, müneccim değiliz" şeklinde konuştu.

CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Kongresi'nde oy kullanmayan kadın üyelerin disiplin kuruluna verileceğine ilişkin haberlere tepki gösteren bir başka CHP üyesi ise, kongre öncesinde Merkez İlçe Başkanlığı binasına gittim. Merkez İlçe Kongresi yapılacağına dair askıya konulmuş herhangi bir duyuruya rastlamadım, ayrıca hiç kimse de şu tarihte kongremiz var demedi. Haberimiz olmayan kongreye nasıl katılacaktık" dedi.

Yoğun tartışmalar ve parti tüzüğü arasında kalan CHP İl Yönetimi"nin ise ne yapacağı merak ediliyor. (HABER: GAMZE TAŞDEMİR)

Kaynak: Editör:
Etiketler: 800, CHP'li, üyeye, disiplin, yolu, gözüktü,
Yorumlar
Haber Yazılımı